Wielkie wydawanie pieniędzy

Lokalnie Top News sier 23, 2016 at 12:30 pm
Premier Trudeau ogłasza tranfer funduszy w zajezdni w Barrie.

Premier Trudeau ogłasza tranfer funduszy w zajezdni w Barrie.

Z federalnego skarbca do Ontario trafi 1,49 miliardów dolarów na rozwój komunikacji publicznej.

Ta ogromna suma pieniędzy przeznaczona zostanie na modernizację torów, zakup nowych autobusów, remonty stacji kolejowych i przystanków autobusowych.

Transfer ten został zakomunikowany przez premiera Kanady Justina Trudeau i premier Ontario, Kathleen Wynne w miejskiej zajezdni autobusowej w Barrie.

Pieniądze te mają przeprowadzeniu prac w pięciu dużych miastach Ontario. I to one mają być pierwszymi odbiorcami funduszy federalnych, które mają stanowić połowę ich kosztów.

Najwięcej z tej sumy otrzyma Toronto, które otrzyma 500 milionów. Następna w kolejce jest Ottawa z dotacją w wysokości 156 milionów dolarów. Waterloo, Barrie i Sudbury otrzymają po około 30,6 milionów.

Justin Trudeau powiedział, że z wydanych pieniędzy będą korzystać nie tylko mieszkańcy tych miast, ale ludzie w całej prowincji.

- Pozwolą one skrócić czas dojazdu do pracy, a komunikację publiczną uczynić bardziej wydajną – stwierdził premier Kanady.

Obecny transfer środków jest pierwszym z zapowiadanych w programie wyborczym Partii Liberalnej wydatków na infrastrukturę, która ma w przeciągu najbliższych 10 lat pochłonąć 60 miliardów dolarów. W kalkulacjach rządu inwestycje te pomogą rozruszać gospodarkę i przynieść nowe wpływy do budżetu, które z kolei pozwolą na zachowanie równowagi finansowej w przyszłości.

Rząd federalny naciska, aby pieniądze wydawać szybko, tak, aby nie przegapić letniego sezonu budowlanego w przyszłym roku. Warunkiem wykorzystania funduszy federalnych – podkreślał premier – jest 50 procentowy udział funduszy prowincyjnych w planowanych inwestycjach.

Rząd Ontario zapowiedział, że zastosuje uproszczony proces finansowania, aby zdobyć pieniądze dla poszczególnych gmin jak najszybciej.

Urzędnicy federalni przypominają, że rząd Ontario musi w ciągu najbliższych miesięcy zaplanować prace nad infrastrukturą wodno- kanalizacyjną, aby uzyskać dodatkowe 570 milionów na takie projekty jak uzdatnianie wody, rozbudowę wodociągów i kanalizacji. Podkreślają, że podobne prace trwają w Kolumbii Brytyjskiej.

Pieniądze na infrastrukturę w tym i w przyszłym roku skupiają się na naprawie starzejącej się sieci komunikacyjnej oraz wodno-kanalizacyjnej. Prace te mają być zakończone do 2019 roku.

W następnej kolejności, według planów rządu federalnego, bardzo duże sumy mają zostać przeznaczone na budowę większych projektów, które mają być przedmiotem drugiej, bardziej lukratywnej fazy programu rozbudowy infrastruktury.