Stephen Harper żegna się z polityką

Kanada Series Top News sier 27, 2016 at 6:00 am

Harp2

Były premier Stephen Harper postanowił opuścić swoje miejsce w Parlamencie Federalnym, w którym zasiadał od ponad dwóch dekad.

Harper ogłosił, że złoży rezygnację z funkcji posła z regionu Calgary Heritage na filmie wideo zamieszczonym na kanałach społecznościowych w Internecie.

- Siedem razy byłem obdarzony zaufaniem i wsparciem wyborców. Zostawiam mój urząd dumny z tego, co nasz zespół razem dokonał – powiedział były premier Kanady.

Harper ustąpił ze stanowiska szefa Partii Konserwatywnej w październiku, po tym, jak przegrał wybory na rzecz przywódcy Liberałów, Justina Trudeau. Postanowił jednak pozostać posłem.

Od przegranej pojawiał się rutynowo w Izbie Gmin na głosowania, ale nigdy nie zabierał głosu ani nie przemawiał podczas obrad. Był też nieobecny na większości cotygodniowych spotkań klubu poselskiego Konserwatystów.

W pożegnaniu Harper wymienił te decyzje i te działania swojego rządu, z których jest szczególnie zadowolony i dumny. Przede wszystkim podkreślił fakt, że udało mu się przeprowadzić kanadyjską gospodarkę w dobrej kondycji przez okres ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego, który wybuchł w 2008 roku.

- Zrobiliśmy razem bardzo wiele, drodzy przyjaciele – stwierdził – Ale jestem pewien, że najlepsze jest jeszcze przed nami.

Były premier ma zamiar teraz wraz ze swoimi najbardziej zaufanymi współpracownikami Rayem Novakiem i Jeremy Huntem stworzyć firmę konsultingową specjalizującą się w sprawach międzynarodowych po nazwą „Harper and Associates Consulting”.

- Żegnając się z Parlamentem Kanady i przygotowując do następnego rozdziału mojego życia chciałbym podziękować wyborcom z rejonu Calgary Heritage, członkom Partii Konserwatywnej i wszystkim Kanadyjczykom za to, że pozwolili mieć honor służyć najlepszemu krajowi na świecie – powiedział Harper – Niech Bóg błogosławi was wszystkich i niech Bóg błogosławi Kanadę.