ABW zawiadamia prokuraturę w sprawie transakcji KGHM w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Series Top News sier 30, 2016 at 4:00 pm

 

Kopalnia Quadra w Arizonie

Kopalnia Quadra w Arizonie

ABW skierowała do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniosek o wszczęcie śledztwa ws. nieprawidłowości przy zakupie przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra, będącej m.in. właścicielem złóż metali w Chile. 

Poinformował o tym minister koordynator służb specjalnych. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby zarządzające KGHM Polska Miedź S.A dotyczy okresu od grudnia 2010 r. do marca 2012 r. – podano w komunikacie.

Przestępstwo miałoby polegać na wyrządzeniu szkody “w wielkich rozmiarach” w majątku miedziowej spółki.

“W toku prowadzonych czynności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we Wrocławiu zgromadziła materiał wskazujący na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa w związku z zakupem kanadyjskiej spółki, będącej właścicielem złoża metali w Chile” – podano w komunikacie. – “Dokumenty wskazują na szereg zaniechań po stronie KGHM, w wyniku których spółka podpisała niekorzystną umowę”.

Kopalnia w Sierragorda w Chile

Kopalnia w Sierragorda w Chile

Za przestępstwo, które ma być przedmiotem śledztwa, grozi do 10 lat więzienia.

KGHM w marcu 2012 r. zamknął transakcję przejęcia kanadyjskiej Quadry FNX. Polska spółka miedziowa zapłaciła za Quadrę 2,9 mld dolarów kanadyjskich i zmieniła nazwę tej spółki na KGHM International.

Jak informowano, w momencie przejęcia Quadry spółka ta posiadała udokumentowane zasoby miedzi w wysokości ponad 8 mln ton oraz znaczne zasoby innych metali, jak m.in. złoto i molibden. Posiadała 6 działających kopalń w rejonach o niskim ryzyku politycznym i technicznym: w Arizonie, Nevadzie, w prowincji Ontario oraz w Chile.