Widmo kryzysu na rynku nieruchomości?

Rynek Series Top News sier 31, 2016 at 4:00 pm
Jared Dillian

Jared Dillian

Czy Kanadę czeka kryzys, jaki dotknął USA w 2008 roku? Niskie ceny ropy uderzyły w gospodarkę, a na rynku nieruchomości puchnie bańka – twierdzi Jared Dillian, były trader Lehman Brothers i publicysta finansowy.

Dillian przestrzega, że Kanadę może spotkać kryzys podobny do tego w USA z 2008 roku. Podobny nie znaczy jednak “taki sam” – i to jest dobra wiadomość.

Banki zachęcają do zaciągania kredytów na kupno domów, jednak w ostatnich latach ceny nieruchomości rosną, rok do roku nawet o kilkanaście procent. Nieprzerwany wzrost cen nieruchomości powoduje, iż regulatorzy coraz bardziej niepokoją się rynkiem. Przykładowo w okolicach Vancouver ceny w ciągu roku wzrosły już o 32%.

Już kilka miesięcy temu Bank of Canada i część analityków ostrzegało, że w niedalekiej przyszłości ten trend może się nagle odwrócić i ceny domów gwałtownie spadną.

Brzmi to podobnie jak scenariusz z USA sprzed 8 lat? Dillian w wywiadzie na portalu Mauldin Economics (patrz poniżej) zwraca jednak uwagę na odmienną strukturę rynku nieruchomości i inną specyfikę kredytów hipotecznych. To zaś ma sprawić, że w razie pęknięcia bańki nie będzie nagłego tąpnięcia jak w USA, ale konsekwencje będą rozłożone w czasie. Nie powinno też dojść do masowej wyprowadzki z domów tych, którzy przestali sobie radzić ze spłatą kredytu.

Wśród rad, jakich udziela inwestorom przygotowującym się na nadejście kryzysu, jest sprzedaż nieruchomości w Kanadzie. - Także własnego domu. Powinieneś być w stanie odkupić go taniej w ciągu 3-5 lat – mówi Dillian.

zz dolar1

Były makler Lehman Brothers przygląda się też notowaniom dolara kanadyjskiego i amerykańskiego. Sam, jak przyznał, zaczął grać na osłabienie CAD wobec USD i w ostatnich trzech latach osiągnął z tego tytułu zyski.

Dodaje, że najprawdopodobniej gdy amerykański FED podniesie stopy procentowe, kanadyjski bank centralny postąpi odwrotnie, obniżając je. Nie wyklucza przy tym, że stopy procentowe będą… ujemne.

zz dom2

zz dom