Szóstka Polaków aresztowana na zielonej granicy

Polacy w Kanadzie Series Top News wrze 1, 2016 at 12:38 pm

zz borderPróbowali przedostać się nielegalnie z Kanady do USA. Od początku do końca byli śledzeni. 

26 sierpnia pogranicznicy amerykańscy patrolujący brzegi rzeki St. Clair w okolicach Sarni zauważyli łódź “Sacrebleu”, która wypłynęli w dzień w kierunku kanadyjskiego brzegu. Poinformowali o tym swoich partnerów po kanadyjskiej stronie.

Posterunek RCMP w Sarni przejął obserwację i zauważył, że na kanadyjskiej stronie weszło na łódź kilka osób. Nabrali podejrzeń, że może chodzić o próbę nielegalnego szmuglowania ludzi przez granicę i zawiadomili Amerykanów.

Akcję przejął ponownie patrol amerykański, który wyczekał, aż łódź dobije do brzegu w marinie w Port Huron w stanie Michigan. Tam aresztowano w sumie sześć osób, które okazały się być polskimi obywatelami. Łodzią sterował Piotr Lisiecki, również obywatel Polski, któremu postawiono dwa federalne zarzuty: nielegalnego przekroczenia granicy i zorganizowania przemytu. Wśród przemycanych pasażerów znaleźli się: Mona Dolińska, Maria Hauf, Jan Hauf, Roman Kowalski oraz Wanda Kowalska
- Przemycanie ludzi przez granicę może mieć katastrofalne skutki dla naszego bezpieczeństwa narodowego, stosunków międzynarodowych, zdrowia publicznego i rynku oraz wpływa na integralność naszego systemu imigracyjnego - skomentował nieco górnolotnie ten incydent nadinspektor RCMP Jamie Jagoe. – Poprzez wspólne wysiłki z partnerskimi agencjami, jesteśmy w stanie ochronić integralność naszej wspólnej granicy.

Sprawę przejęła prokuratura wschodniego dystryktu Michigan. Nie wiadomo czy aresztowani Polacy odpowiedzą przed sądem czy po prostu zostaną deportowani. Zadecyduje o tym sąd imigracyjny.

Według władz amerykańskich, wodną granicę w tych stronach usiłuje przekroczyć wiele osób. Nie podano konkretnych liczb ale ujawniono, że w tylko w ubiegłym roku usiłowali tego dokonać w tym rejonie obywatele 43 różnych krajów. Na odcinku od Sarni do Detroit aresztowano wówczas ponad 600 osób. W ostatnich latach zainstalowano ultranowoczesny system video, który drastycznie obniżył liczbę nielegalnych przekroczeń granicy.

Rzeka St. Clair rozdziela ontaryjską Sarnię od amerykańskiego Port Huron

Rzeka St. Clair rozdziela ontaryjską Sarnię od amerykańskiego Port Huron