Most się sypie

Lokalnie Top News wrze 4, 2016 at 12:30 pm
W tle amerykańskie Detroit. Co ciekawe - po amerykańskiej stronie mostu (czyli od jego połowy) problemy z sypaniem się mostu nie występują.

W tle amerykańskie Detroit. Co ciekawe – po amerykańskiej stronie mostu (czyli od jego połowy) problemy z sypaniem się mostu nie występują.

Ministerstwo Transportu zleciło natychmiastowy i pilny remont mostu wiszącego Ambassador, który jest jednym z najbardziej ruchliwych przejść granicznych pomiędzy Kanadą i USA. Drugim pod względem ruchu pasażerskiego i głównym pod względem ruchu towarowego. 25% wymiany handlowej pomiędzy Kanadą i Stanami przechodzi przez ten most.

Czteropasmowy Ambassador Bridge od 86 lat łączy ontaryjskie Windsor z Detroit. Ma długość 2286 metrów i wznosi się do 46 metrów nad rzeką Detroit. Jego przepustowość w ciągu średniego dnia w tygodniu wynosi 10 tysięcy pojazdów komercyjnych.

Inspektorzy Transport Canada odkryli znaczące usterki w konstrukcji nawierzchni mostu, co kwalifikuje go, a przynajmniej jego kanadyjską stronę, do natychmiastowego remontu naprawczego. Kruszy się chodnik i krawężniki, powstają wyraźne dziury w nawierzchni, odpadają fragmenty betonowych stropów. Skierowano nakaz szybkiego przeprowadzenia prac remontowych do prywatnego przedsiębiorstwa Canadian Transit Company, które jest właścicielem mostu, a należy do bilionerskiej rodziny Moroun.

Kawałki betonu, które odpadły od mostu, prezentowane na konferencji prasowej burmistrza Windsor.

Kawałki betonu, które odpadły od mostu, prezentowane na konferencji prasowej burmistrza Windsor.

Sam most wart jest blisko 3 mld dol. Manuel Moroun odkupił go w latach 70. od poprzednich właścicieli. Do bilionera należą też sklepy wolnocłowe Ammex Detroit przy moście i w tunelu pod rzeką.

W trakcie remontu ruch na moście może zostać wstrzymany i skierowany na objazdy ale nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi.

Na 2020 rok planuje się oddanie do użytku drugiego mostu w tej okolicy, który będzie wspólnym projektem rządowym Kanady i USA i ma położyć kres prywatnemu monopolowi Ambassador Bridge. Jednakże jak narazie rodzina Moroun dość skutecznie blokuje w sądzie plany tej budowy.

zz bridge