Święto w cieniu zamachu

Lokalnie Top News wrze 5, 2016 at 5:58 am
Zamach w Davao pogrążył w smutku społeczność filipińską w Kanadzie

Zamach w Davao pogrążył w smutku społeczność filipińską w Kanadzie

Doroczna parada torontońskich Filipińczyków odbyła się po zamachu terrorystycznym w Davao.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte

Na Nathan Phillips Square odbyło się filipinskie święto, w którym uczestniczył burmistrz John Tory. Radość uczestników przysłoniła wiadomość o zamachu terrorystycznym, jaki miał miejsce w tym kraju, w którym zginęło co najmniej 14 osób, a rannych było ponad 70.

Davao City, to rodzinne miasto niedawno wybranego prezydenta Filipin, Rodrigo Duterte, który wypowiedział bezwzględną wojnę handlarzom narkotyków i muzułmańskim ekstremistom z ugrupowania Abu Sayyaf, którzy usiłują podporządkować sobie jedną z wysp należących do Filipin. Islamiści zajmowali się porwaniami zachodnich turystów. Jednym z jej ofiar niedawno był Kanadyjczyk, Robert Hall.

- To, co się stało w piątek (dzień zamachu – przyp. red.) jest tylko odbiciem

Ben Corpuz

Ben Corpuz

tego, jak kruche jest społeczeństwo na Filipinach – powiedział Ben Corpuz, wiceprezes Philippine Independence Day Council, organizacji, reprezentującej torontońskich Filipińczyków – Od dziesięcioleci mamy wiele problemów społecznych. Zamach ten nie powstrzyma nas od ruchu na rzecz sprawiedliwości i rozwoju kraju. Jesteśmy gotowi stawić czoła tym wyzwaniom.

Burmistrz Toronto, John Tory, wziął udział w uroczystościach. W swoim przemówieniu wspomniał o zamachu i złożył kondolencje uczestnikom filipińskiego święta.

W Kanadzie mieszka około 800 tysięcy Kanadyjczyków filipińskiego pochodzenia.

filipino2