Co w duszy przeżyłam…

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie wrze 7, 2016 at 9:13 am

Oratorium Jezu ufam Tobie

W ostatniej dekadzie scenę polskiej muzyki sakralnej znacząco zdominował Piotr Rubik. Trudno więc się dziwić, że oratorium, wokalno-instrumentalna forma muzyczna wywodząca się ze średniowiecznych dramatów liturgicznych i misteriów związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, kojarzy nam się głównie z „Tu Es Petrus” czy „Psałterzem wrześniowym”.  Kilka lat temu, znany i ceniony w kuluarach polonijnej kultury, kompozytor Wojtek Bochenek, w oparciu o teksty z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej, skomponował oratorium „Jezu ufam Tobie”.  To niezwykle poruszające, pełne emocji dzieło, zostało wkomponowane w program Kongresu Miłosierdzia Bożego, organizowanego przez Misjonarzy Oblackich.

Wojtek Bochenek, pełniąc funkcję jurora na jednym z festiwali piosenki religijnej ładnych parę lat temu, zauroczony atmosferą całego wydarzenia, postanowił stworzyć własną grupę muzyków i wokalistów, z którą wspólnie mógłby chwalić w nutach Boga. Na kolejnym festiwalu jego zespół zdobył Grand Prix, co z kolei zainspirowało go do znalezienia większej, autorskiej, formy muzycznej. Podczas internetowych poszukiwań przyszła mu do głowy siostra Faustyna – jej zapiski są bardzo emocjonalne, a kiedy czujesz słowa, muzyka w zasadzie komponuje się sama, pomysły nasuwają się w naturalny sposób. Uporałem się z tym moim dziełem w trzy miesiące. Znalazłem w jej tekstach niesamowitą uczuciowość i pokorę, które trafiają prosto do serca. Widziałem potem łzy wzruszenia w oczach słuchaczy – wspomina Wojtek. Po serii prób, premiera oratorium „Jezu ufam Tobie” odbyła się w 2009, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga.

Ania Adamczewska-Niewulis, solistka, która z projektem związana jest od samego początku, cofa się myślą w przeszłość : Kiedy Wojtek zaproponował mi udział w oratorium, zlękłam się. Pomyślałam, że zupełnie nie będę pasowała do tak poważnego projektu, nie wiedziałam jak do tematu podejść. Na dodatek miałam  się podjąć odpowiedzialności poprowadzenia prób ośmiu solistów…mimo niepewności, zaintrygowana pomysłem, zgodziłam się. Miałam też pewność, że czeka mnie piękne przeżycie muzyczne – miałam okazję pracować z Wojtkiem wcześniej, znałam jego wielkie możliwości. Z prób wracałam wykończona. A potem, nutka po nutce, ta muzyka oraz słowa świętej siostry Faustyny stały się częścią mnie. Zaczęłam żyć tym Oratorium, nosiłam je w sobie. Stałam się większa, bogatsza duchowo. Kwietniowa premiera to wielkie oczekiwania i emocje. Mam wielką nadzieję, że teraz będzie tak samo, i że ten koncert nie będzie ostatnim.

Premierowy koncert spotkał się z entuzjastycznym odbiorem, a dzięki rejestracji telewizyjnej fragmenty można zobaczyć dziś na YouTube. Kiedy przebrzmiały ostatnie takty zapadła kilkuletnia cisza, którą przerwało spotkanie Wojtka z Krzysztofem Jaworskim, krakowskim aktorem i reżyserem teatralnym, od lat tworzącym na emigracji. Dostałem demo do wysłuchania, bardzo mi się spodobało, zasugerowałem, że przydałoby się to pokazać jeszcze raz i tak  wiosną zeszłego roku, oratorium zagraliśmy dwuktornie – w parafii Św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton oraz w kościele św. Gabriela w Burlington – opowiada Krzysztof. Niedawno ojciec Adam Filas zwrócił się do mnie z propozycją, aby oratorium wpleść w program organizowanego przez niego Kongresu Bożego Miłosierdzia, a że to wydarzenie międzynarodowe, pracujemy właśnie nad anglojęzyczną wersją tekstów św. Faustyny. To była prosta dziewczyna, niezwykle uduchowiona, niespecjalnie wykształcona, ale właśnie w tej prostocie jej słów tkwi cała siła i piękno. Tu zwrócić uwagę należy nie na język wypowiedzi, ale na treść. Ja sobie bardzo cenię prostotę w sztuce, jest ona w pewnym sensie wyrazem elegancji. W oratorium udział bierze spora grupa polonijnych artystów – dwa połączone chóry: Symfonia z Hamilton i Cantabile z Oakville prowadzone przez Marię Leśniak oraz kilkunastoosobowy zespół instrumentalny, Joanna Bochenek w roli narratorki (przełożyła także oryginalne teksty na angielski) oraz solistki: Ania Adamczewska-Niewulis, Marta Ulman-Czystowski oraz Ilona Kowalik. Nad muzyczną całością czuwa Wojtek, reżyseruje Krzysztof.

Trzeba przyznać, że jest to dość duże przedsięwzięcie, jak na warunki polonijne, gdzie spotykamy się raczej sporadycznie, a w większości artystyczne inicjatywy skazane są na pracę indywidualną.

gallery3_main - Copy

Ojciec Adam Filas przyznaje, że Oratorium „Jezu ufam Tobie”  to dzieło wzruszające, pełne artystycznego kunsztu, profesjonalnie przygotowane i wykonane, zamknięte w zgrabnej, godzinnej formie. Podkreśla też ogromną rolę siostry Faustyny, która, w swoich pełnych głębi przesłaniach, twierdziła, że Miłosierdzia Bożego powinniśmy pragnąć jak powietrza. Nie można było znaleźć materiału lepiej służącego idei Kongresu.

Trzydniowy Kongres Bożego Miłosierdzia odbędzie się w Kanadzie po raz pierwszy. Organizacji podjęła się prokura misyjna Misjonarzy Oblackich Maryi Niepokalanej, której głównym  zadaniem jest pomoc i troska o misje katolickie w świecie. Zaangażowałem się w organizację Kongresu Miłosierdzia z trzech powodów: przeżywamy Rok Miłosierdzia, wszyscy potrzebujemy Miłosierdzia Bożego oraz nie można sobie wyobrazić misji Kościoła w krajach trzeciego świata, gdzie ewangelia jeszcze nie jest głoszona, bez miłosierdzia właśnie. Trzeba wielkiej wiary i otwartego serca, żeby zrozumieć tę ideę, żeby się zaangażować, poświęcić (jak czyni to tysiące misjonarzy i przyjaciół misji oblackich) i być „kanałem” Bożego Miłosierdzia dla tych, którzy żyją w nieporównywalnie gorszych warunkach lub w krajach rozwiniętych, gdzie pogoń za tym, co doczesne przygłuszyła już pragnienie miłosierdzia. Kongres wpisuje się więc bardzo ładnie w misyjną działalność Kościoła – tłumaczy ojciec Adam. Program Kongresu jest bardzo bogaty – nabożeństwa, wspólne modlitwy, msze święte, konferencje, świadectwa, koncerty piosenki religijnej oraz wspólne posiłki odbywać się będą w dwóch miejscach – w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga oraz w Brampton w parafii św. Eugeniusza de Mazenod. Zaproszono dziewięciu znakomitych gości, którzy dzielić się będą swoimi doświadczeniami Miłosierdzia Bożego.

Drzwi otwarte są dla wszystkich, wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny; podczas mszy będą zbierane datki na częściowe pokrycie kosztów. Ostatnim punktem programu jest Bankiet Miłosierdzia (bilety dostępne w cenie 75$), z którego dochód przeznaczony zostanie dla tysięcy madagaskarskich wdów i sierot, których mężowie i ojcowie giną podczas połowów na samodzielnie skleconych łódkach na Oceanie Indyjskim. Ojciec Filas podkreśla: Zależy nam, żeby owocem przeżyć duchowych tych dni była jakaś konkretna pomoc potrzebującym. Nasi ojcowie Oblaci pracujący na Madagaskarze, od lat proszą o wsparcie finansowe.

Szczegółowy program znajdziecie na:  http://www.thedivinemercy.org w zakładce „events”  lub na naszej stronie w dziale „imprezy”.  Oratorium „Jezu ufam Tobie” można będzie wysłuchać w piątek, 30 września o 17:30 w kościele św. Maksymiliana Kolbe.

Kaja Cyganik

Wojtek Bochenek - kompozytor, twórca oratorium "Jezy ufam Tobie".

Wojtek Bochenek – kompozytor, twórca oratorium “Jezu ufam Tobie”.