Uważaj w barze: kelner rozpozna czy nagabujesz. I doniesie…

Rynek Top News wrze 7, 2016 at 4:00 pm

zz sexualRząd prowincji Ontario przeznaczy 1.7 mln dolarów w ciągu najbliższych trzech lat na akcję uświadamiającą pracowników gastronomii, która ma im pomóc w wykrywaniu przypadków nagabywania lub napastowania seksualnego. 

Wiedza ta ma im pomóc w przeprowadzeniu odpowiedniej interwencji. Dotyczy to przede wszystkim kelnerki i kelnerów oraz obsługi barów.

Minister ds. kobiet, Tracy MacCharles powiedziała, że z pomocą ekspertów zostają opracowane specjalne programy edukacyjne, które następnie odpowiednie organizacje będą starały się przekazać pracownikom sektora gastronomii. Następnie właściwe szkolenia przejdą pracownicy barów i restauracji oraz ich właściciele. Ma im to dopomóc w przeprowadzania  – jak to określono – “bezpiecznych interwencji”.

Zdaniem pani minister – około 450 tysięcy pracowniczek gastronomii w Ontario to młode kelnerki. I nie wszystkie zdają sobie w pełni sprawę, jak przejawia się nagabywanie lub przemoc seksualna.

Nowe przepisy obowiązują już od czwartku. Wymagają one m.in. aby w każdym zakładzie gastronomicznym znajdowała się wśród personelu osoba, która będzie miała obowiązek… kontroli szefa. Czyli będzie miała ona prawo zbadać czy sam właściciel lub menadżer nie nagabuje lub molestuje…

Jeśli dochodzenie zostało przeprowadzone, sporządzony przez taką osobę raport na piśmie musi być przedłożony przełożonym lub (jeżeli wykroczenie dotyczy przełożonych) odpowiednim władzom.

Minister pracy, Kevin Flynn dodał, że rozpiętość reakcji na nagabywanie seksualne jest wielka, więc wprowadzanie nowych przepisów pozwoli “uzbroić” pracowników w odpowiednie sposoby na reagowanie w każdej sytuacji.