Dyrektorka szkoły ścigana za wpisy na Facebooku

Lokalnie Series Top News wrze 8, 2016 at 4:00 pm
Dyrektorkę  szkoły objęto dochodzeniem w York Region District School Board. Domagał się tego m.in. National Council of Canadian Muslims.

Dyrektorkę  szkoły objęto dochodzeniem w York Region District School Board. Domagał się tego m.in. National Council of Canadian Muslims.

Dyrektorka szkoły podstawowej w Markham stała się obiektem specjalnego dochodzenia po tym, jak umieściła na Facebooku wpisy, uznane przez niektórych za antymuzułmańskie.

Dyrektorka szkoły Sir Wilfrid Laurier, posługująca się profilem Ghada Sadaka, miała umieszczać posty, które zdaniem społeczności były islamofobiczne. Organ nadzorujący szkołę sprawdza obecnie te zarzuty zgodnie z procedurami i nie chce komentować sprawy.

Niektóre z postów udostępnianych przez dyrektorkę zawierały wideo, opisane jako “przejmowanie Paryża i Londynu przemocą przez muzułmanów”, artykuły sprzeciwiające się przyjmowaniu uchodźców przez Kanadę, albo nagłówek „Musicie zobaczyć: holenderski burmistrz mówił współwyznawcom muzułmanom, żeby spie…li, jeżeli nie podoba im się wolność” – co nawiązuje akurat do prawdziwej wypowiedzi burmistrza Rotterdamu.

Osoba, która zgłosiła posty, prosiła o anonimowość, bo boi się reperkusji, ale jej zdaniem wpisy dyrektorki szerzą nienawiść.

Oto niektóre z postów pani dyrektor:

zz szkola3 zz szkola2

Prawo w Kanadzie uznaje zawód nauczyciela za zawód publiczny i jego prywatne zachowanie też może mieć wpływ na ocenę jego pracy zawodowej, co ostatnio udowodniono po publicznych wypowiedziach pewnej nauczycielki z Mississaugi (czytaj TUTAJ).

Natomiast w kuratorium York jest to już drugi przypadek – jak to określono – “islamofobii wśród pedagogów”. W ub. roku zwolniono z pracy nauczyciela szkoły średniej w Richmond Hill, Michaela Marshalla, kiedy 10-tygodniowe dochodzenie wykazało, że zamieszczał on anonimowo na Twitterze posty, uznane przez kuratorium za islamofobiczne bądź rasistowskie.