Pastor – ateistka nie chce opuścić parafii

Lokalnie Series Top News wrze 9, 2016 at 10:20 am
Gretta Vosper

Gretta Vosper

Spór między kierownictwem United Church a pastorem parafii przy Orchard Drive w Scarborough rozgorzał na nowo.

Pastorem jest Gretta Vosper, która przeszło rok temu ogłosiła wszem i wobec, że jest ateistką i nie wierzy w Boga. W związku z tym władze United Church poprosiły, by opuściła parafię, którą kierowała i budynek kościelny. Ta jednak nie zgodziła się, mówiąc, że od tej pory będzie w swojej parafii głosiła, że Boga nie ma. I że ma wśród członków parafii wiernych zwolenników.

Zwierzchnictwo United Church próbowało apelować do swojego byłego kapłana o przyzwoitość i zwróciło się z prośbą, by Vosper mimo wszystko opuściła budynek kościelny, który został wybudowany przez wiernych na cześć Boga i w imię Jezusa Chrystusa. Zebranie przełożonych Kościoła stwierdziło w specjalnym raporcie iż „ona nie nadaje się do kontynuowania posługi kapłańskiej, bo nie wierzy w Boga, Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego”.

Vosper odpowiada, że jej rozumienie Boga ewoluowało na skutek intensywnego studiowania Pisma Świętego. Jest teraz przekonana, iż ludzka pomoc i dbanie o siebie nawzajem „stwarza pozytywną energię w ludziach i to ona jest Bogiem i jest zależna od nas”.

- Ta nasza moc nie pochodzi z nadprzyrodzonego Królestwa. Nie możemy niczego wykonać lepiej modląc się do innego świata – mówi Vosper.

Mimo, że United Church umożliwia szeroką gamę duchowych poglądów, specjalny panel kościelny, który się zebrał w sprawie Vosper stwierdził, że pastorka powinna stracić „pracę” jako proboszcz parafii.

Nie wszyscy członkowie 23-osobowego zgromadzenia kościelnego składającego się z wyświęconych członków Kościoła  i wiernych chce, aby pani Vosper opuściła parafię. Czworo z nich uważa, iż United Church „ewoluował” od chwili jego powstania i musi prowadzić taką misję, aby „zaspokoić potrzeby duchowe Kanadyjczyków”.

„Wiele poglądów teologicznych pani Vosper choć nie tkwią w głównym nurcie myśli kościelnej, to w rzeczywistości nie są wyjątkowe wśród pastorów i wiernych United Church” – napisali w swoim odrębnym zdaniu dysydenci – „United Church ma długą tradycję przyjaznej różnorodności teologicznej i poszukiwania duchowe pani Vosper nie powinny być hamowane, ponieważ taka decyzja może stłumić odkrywanie duchowe i zahamuje różnorodność w Kościele”.

Rozradowana odrębnym zdaniem kilku członków władz kościelnych, Vosper mówi, iż „znaczna liczba” członków kościoła podziela jej poglądy.

- Ta rozmowa się nie skończyła, a może nawet dopiero rozgorzeć – stwierdziła Vosper.

Większością głosów kościelny panel zwrócił się do byłego pastora, aby opuściła parafię, jeśli nie wierzy w Boga. Vosper odpowiedziała, że chce pozostać w owczarni Kościoła, który przez te wszystkie lata pozwolił jej tak bardzo rozwinąć się duchowo.

- United Church nauczył mnie rozwijać szerokie rozumienie Boga i to rozwijać na własną rękę – stwierdziła niewierząca kapłanka – Jestem tak bliskim dzieckiem United Church jak tylko można być.

Na razie spór o to kto ma kierować parafią Kościoła w Scarborough wciąż nie został rozstrzygnięty.