TIFF 2016: Polskie akcenty

Polacy w Kanadzie Series Top News wrze 10, 2016 at 12:30 pm
Bogusław Linda w filmie "Powidoki"

Bogusław Linda w filmie “Powidoki”

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto rozpoczął się 8 września, potrwa do 18 września. Można na nim zobaczyć kilka polskich produkcji.

Już w piątek 9 września widzowie mogli po raz pierwszy zobaczyć “Blindness” (“Zaćma”), nowy film Ryszarda Bugajskiego, pokazany w ramach sekcji Światowe Kino Współczesne.

To historia Julii Brystigerowej, zwanej “krwawą Luną”, dyrektorki departamentu w stalinowskiej bezpiece. Film skupia się na ostatnim okresie jej życia – religijnym nawróceniu.

Jest to światowa premiera filmu, który w Polsce będzie można oglądać od 14 października, a w Toronto jeszcze…. 10, 14 i 15 września.

Również w piątek w sekcji Światowe Kino Współczesne światową premierę miał obraz “Marie Curie. The Courage of Knowledge”. We francuskim filmie o zdobywczyni dwóch Nagród Nobla tytułową rolę zagrała Karolina Gruszka. Wystąpili też m.in. Iza Kuna i Daniel Olbrychski. Reżyseria Marie Noelle.

Karolina Gruszka jako Mara Skłodowska-Curie

Karolina Gruszka jako Mara Skłodowska-Curie

 

Kolejne projekcje: 10, 16 i 17 września. Film otrzymuje doskonałe recenzje:

“Afterimage” (“Powidoki”) to najnowszy film Andrzeja Wajdy, opowiadający o malarzu i teoretyku sztuki Władysławie Strzemińskim. W Toronto będzie można zobaczyć go po raz pierwszy dzisiaj. Kolejne projekcje: 11, 14 i 17 września.

W roli Strzemińskiego – Bogusław Linda. Najnowsza produkcja Wajdy zostanie pokazana obok filmów takich twórców, jak Carlos Saura, Pedro Almodovar, bracia Dardenne czy Urlich Seidl w sekcji Masters, prezentującej najnowsze osiągnięcia mistrzów sztuki filmowej. Na polskie ekrany film wejdzie 3 marca.

W Toronto zobaczyć można także turecko-niemiecko-polsko-francuską koprodukcję „Clair Obscur”. Film w reżyserii tureckiej pisarki i twórczyni filmów Yesim Ustaoglu opowiada historię dwóch kobiet: psychiatry w długoletnim związku i żony uwięzionej w konserwatywnym małżeństwie na granicy tyranii. Na podstawie ich życiorysów reżyserka rozważa możliwości i ograniczenia, które istnieją w życiu kobiet we współczesnej Turcji. “Clair Obscur” pokazana zostanie dzisiaj, a także 11,13 i 15 września w sekcji Światowe Kino Współczesne, tej samej co “Zaćma” Bugajskiego.

zz parkW koprodukcji polsko-greckiej powstał film “Park” w debiutanckiej reż. Sofii Exarchou. Rozgrywa się w środowisku młodzieży ateńskiej. Współproducentkami filmu są Beata Rzeźniczek i Klaudia Śmieja. Za kamerą stanęła Monika Lenczewska. Wyświetlany będzie 12, 14 i 18 września.

W Toronto pokazane zostaną także dwie polskie krótkometrażowe produkcje.

Pierwszą z nich jest „Romantik” Mateusza Rakowicza o Stanisławie, który zabiera ukochaną Zosię w podróż niespodziankę do Paryża. Niestety, zgodnie z prawem Murphy’ego, nawet podczas idealnie zaplanowanej wyprawy coś może się nie udać. Czy związek Zosi i Stanisława przetrwa tę próbę? 21-minutowy film Rakowicza został pokazany jeszcze tylko 17 września.

zz small fryDrugą propozycją jest 7-minutowy „Small Fry” urodzonej w Johannesburgu i wychowanej w Toronto Evy Michon. To opowieść o amerykańskiej nastolatce, która próbuje poprawić swoje relacje z ojcem, odwiedzając go w Polsce. Jego projekcje odbędą się we wtorek 13, 14 i 18 września.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) to festiwal z ponad 40-letnim rodowodem, jeden z najważniejszych w świecie. Przyciąga największe gwiazdy, głośnych filmowców i słynie z nie mniej głośnych premier. Jak mawia się w Hollywood, “w Toronto rodzą się Oskary”.

Torontońskie kina na 30 ekranach pokazują w ramach festiwalu ok. 400 filmów fabularnych i ponad 400 krótkometrażowych oraz dokumentalnych. Ponad połowa z nich  to premiery światowe lub amerykańskie.

Wielkiej ilości projekcji towarzyszą imprezy towarzyszące, wystawy, spotkania z ekipami filmowymi i prezentacje gwiazd na czerwonym dywanie.

Tych ostatnich nigdy w Toronto nie brakowało.

Strona festiwalu: TUTAJ.

Bilety: TUTAJ

Terminarz projekcji: TUTAJ