Kiedy silnikiem było serce konia…

Lokalnie Top News wrze 11, 2016 at 10:00 am

tramwaj

Pierwszy tramwaj w Toronto pojawił się we wrześniu 1861 roku.

To można powiedzieć była pierwsza duża usługa miejska, jakiej doświadczyli mieszkańcy miasta. Inicjatorem powstania komunikacji tramwajowej był stolarz, wytwórca trumien i grabarz W.B. Williams. Zaproponował on władzom miejskim budowę publicznego środka transportu, jakim miał być konny tramwaj. Początkowo wyśmiewany po kilku miesiącach jego projekt budowy torów wzdłuż Yonge Street został zaakceptowany 19 marca 1861 roku. Niespodziewanie Williams, niezadowolony z decyzji magistratu wycofał się i powrócił do swojej stolarni.

Zastąpił go Alexander Easton, przedsiebiorca, który postanowił stworzyć regularną komunikację miejską.

Wszystko zaczęło dziać się szybko kilka miesięcy później, w sierpniu. Dwadzieścia jeden załóg zaczęło układać tory. Choć projekt był wciąż niekompletny, zainteresowanie nowym pojazdem było ogromne. Wielu mieszkańców chciało się przejechać nowymi, zbudowanymi w Philadephii pojazdami. Tak powstała firma Advanced, która 10 września 1861 roku zainaugurowała kursowanie pierwszego tramwaju w Toronto.

tramwaj3Jednym ze skutków ubocznych związanych z otwarciem linii zbyt wcześnie, bez odpowiedniego przygotowania było to, że pojazdy często wypadały z torów. Każdy z pojazdów miał specjalny zespół silnych pomocników, siedzących na dachu, którzy mieli obowiązek, gdy pojazd wypadł z szyn, ponownie ustawiać go na tory. Przy okazji ludzie ci podczas jazdy umilali jazdę pasażerom grając na trąbkach wojskowe marsze. Tak było przez pierwsze kilka tygodni. Gdy z problemem wykolejania tramwajów się uporano „silna orkiestra” zniknęła.

W godzinach szczytu zamiast jednego konia tramwaj ciągnęła para rumaków. W zimie, podczas ciężkich śnieżyc tramwaje zastępowano saniami.

Konie zostały zwolnione z tramwajowej służby w 1894 roku na rzecz nowej, tajemniczejj siły napędowej zwanej energią elektryczną.