Muzułmańskie święto umożliwi bezkarne parkowanie w Mississaudze

Lokalnie Top News wrze 11, 2016 at 4:00 pm
Bonnie Crombie

Bonnie Crombie

Władze Mississaugi zdecydowały, że nie będą wystawiały mandatów parkingowych w poniedziałek 12 września. Ma to ułatwić muzułmanom udział w ich masowym święcie Id al-Adha.

Do takiego pomysłu przekonywała radnych burmistrz Bonnie Crombie po tym, jak na posiedzeniu Rady Miasta w środę jedna z radnych została oskarżona o dyskryminację religijną.

- Jesteśmy wielokulturowym i wieloreligijnym miastem i krajem - mówiła Bonnie Crombie w piątek, tłumacząc, że była nieobecna na posiedzeniu środowym z powodu delegacji, ale że była przerażona słysząc, że nie zatwierdzono darmowych parkingów na poniedziałek. Radni postanowili bowiem zacząć od ustalenia listy, które ze świąt religijnych powinny oznaczać zgodę na na parkowanie bez mandatów w mieście.

zz parrish

Carolyn Parrish

- Ustaliliśmy szybko, że 11 procent naszej populacji będzie obchodziło w poniedziałek święto Id al-Adha, a więc wraz z kolegami z rady zatwierdziliśmy tymczasowe wyłączenie miejsc parkingowych spod opłat tego dnia. Powiadomiliśmy o tym wszystkie meczety i opinię publiczną – mówiła burmistrz polskiego pochodzenia.

Crombie dodała, że wszyscy członkowie rady poparli ten pomysł za wyjątkiem radnej Pat Saito.

Podczas środowego spotkania rady, radna polskiego pochodzenia Carolyn Parrish oskarżyła Pat Saito o nietolerancję religijną, gdy ta zastrzegła, że nie poprze pomysłu darmowych parkingów zanim nie powstanie odpowiedni raport w sprawie ewentualnych skutków takiego ruchu.

- Darmowe parkingi miejskie powinny być wprowadzone podczas wszystkich naszych najważniejszych świąt dla wszystkich naszych głównych religii w Mississaudze, i szczerze mówiąc – w całej Kanadzie - mówiła Carolyn Parrish. - Mississauga jest niezwykle zróżnicowanym i nowoczesnym miastem, z nowoczesnym burmistrzem, i miejmy nadzieję, nowoczesną radą miejską. Dokładnie takie same zwolnienie opłat za parkingi przegłosowaliśmy w zaledwie w pół minuty w przypadku ostatniej Niedzieli Wielkanocnej.

zz saito

Pat Saito

Saito wyjaśniła, że ​​technicznie nie głosowała (przy pomocy e-maili), ponieważ nie chciała, aby niektóre ulice w jej okręgu miały zniesiony zakaz parkowania ze względów bezpieczeństwa. Przekonywała, że chodzi jej zwłaszcza o zaułkowe ulice mieszkalne w pobliżu meczetów, które potrafią być sparaliżowane setkami pojazdów parkujących gdzie się da. Pat Saito powiedziała, że stawia bezpieczeństwo mieszkańców “ponad każdy inny powód”.

W ubiegłym roku radna Saito również znalazła się pod ostrzałem, gdy okazało się, że była jedyną radną, nie zgadzającą się na budowę nowego meczetu w jej okręgu. Jej sprzeciw wynikał z powodu obaw, że meczet nie będzie miał wystarczająco dużego parkingu i w związku z tym samochody zablokują  okoliczne ulice.

- Wierzę w odrabianie lekcji… – powiedziała radna Saito w piątek na forum Rady Miejskiej. - A moi mieszkańcy wiedzą, że moje decyzje nie wynikają ze względu na rasę, religię czy cokolwiek. Opieram je na faktach i na głosach społeczności.

- To nie jest kraj, czy miasto, wyłącznie chrześcijańskie – powiedziała z kolei radna Carolyn Parrish. – Dlatego złości mnie, że taka debata w ogóle ma miejsce w roku 2016.

zz parking

Id al-Adha (Święto Ofiarowania) jest jednym z dwóch ważnych świąt religijnych w kalendarzu islamskim, kończącym hadżdż (hajj) czyli duchową podróż do doliny Mekki. Początek święta wypada w trzeci lub czwarty dzień pielgrzymki do Mekki ale obchodzone jest ono przez cały świat muzułmański, nie tylko przez pielgrzymów.

Podczas Święta Ofiarowania według tradycji każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi być zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie. By uniknąć zamieszania, w Mekce pielgrzymi wnoszą opłatę, a wynajęci rzeźnicy dokonują ofiary za nich. Tego dnia wspólnie odwiedza się meczet, recytuje Koran i rozdziela prezenty.