Mowa tronowa – nowe obietnice rządu Ontario

Lokalnie Series Top News wrze 13, 2016 at 10:00 am
Premier Wynne składa obietnice, bo czuje zbliżające się wybory

Premier Wynne składa obietnice, bo czuje zbliżające się wybory

W mowie tronowej rząd Ontario obiecał niższe rachunki za elektryczność oraz żłobki i przedszkola dla prawie wszystkich małych dzieci.

W imieniu premier Ontario mowę wygłosiła Lt.-Gov. Elizabeth Dowdeswell. Przedstawiła ona priorytety rządu przed kolejnymi wyborami, które nastąpią na wiosnę 2018 roku. Zgodnie z planem rząd prowincji zrezygnuje ze swojej części podatku, który płacimy w ramach HST za prąd.

- Niezależnie od tego czy w Kenorze, Sudbury, Belleville, London czy Barrie, twój rząd słuchał i słyszał obawy obywateli i uznał, że koszt energii elektrycznej jest zbyt duży dla rodzinnych budżetów – czytała Elizabeth Dowdeswell.

Ulga podatkowa ma być dostępna dla wszystkich konsumentów, którzy są uprawnieni do regulowanego planu cen energii, jaki jest zdefiniowany przez Ontario Energy Board. Oblicza się, że rabat ten otrzyma około pięciu milionów odbiorców. W praktyce da to dla mieszkańców dużych miast da ulgę rzędu 130 dolarów rocznie, zaś w przypadku mieszkańców małych miejscowości i wsi będzie ona większa i sięgnie 540 dolarów. Rabat będzie obowiązywał od stycznia 2017 roku.

Lt.-Gov. Elizabeth Dowdeswell

Lt.-Gov. Elizabeth Dowdeswell

Dowdeswell złożyła w imieniu rządu inną obietnicę. Otóż premier Wynne chce zrównoważyć budżet w sezonie 2017 – 2018. Chce też zapewnić opiekę w żłobkach i przedszkolach dla 100 tysięcy dzieci w wieku do czterech lat. Ma to nastąpić w przeciągu pięciu lat, poczynając od roku 2017. Dzieci mają mieć zapewnioną opiekę wysokiej jakości w czasie pracy ich rodziców.

Rząd też ma położyć szczególny nacisk na nauczanie matematyki w szkole podstawowej, bowiem połowa uczniów nie spełnia standardów wiedzy matematycznej nałożonych przez władze prowincji. W ciągu ostatnich pięciu lat notowany jest spadek wyników testów matematycznych dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej.

Inne priorytety rządowe obejmują przeznaczenie większych pieniędzy na szkolenia zawodowe dla młodych ludzi a także poprawę opieki zdrowotnej, budowę oraz remont 18 szpitali w ciągu najbliższych pięciu lat.

Przywódca opozycji, lider Konserwatystów, Patrick Brown, określił, że reformy rządowe są wprowadzone zbyt późno i jest ich zbyt mało, a to pokazuje, że rząd stracił kontakt z wyborcami. Wyraził też wątpliwość co do obietnic rządu w sprawie zrównoważenia budżetu, ponieważ jego zdaniem „liczby nie sumują się”.

Z kolei Andrea Horwath, szefowa ontaryjskiej NDP, stwierdziła, że rząd powinien trwale usunąć podatek HST z rachunków za prąd i, że obniżka powinna obowiązywać od teraz.

Horwath stwierdziła, że rząd powinien się skupić przede wszystkim na tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy w Ontario.