Włamanie do meczetu w Mississaudze

Lokalnie Top News wrze 15, 2016 at 6:02 am

meczet3

Skradziono dokumenty i pieniądze.

Kiedy imam Shoraib Yousuf z muzułmańskiej świątyni Qasim ul-Uloom w Mississaudze przyszedł o 5:30 rano na poranne modlitwy, spostrzegł, że w środku ktoś splądrował budynek. Meczet znajduje się w pobliżu skrzyżowania Britannia Road i Queen Street.

Włamywacze zabrali sejf z biura, gdzie przechowywane były ofiary od wiernych i wszystkie ważne dokumenty.

- Bałagan byl duży – opowiada imam – Na podłodze leżała święta księga Koranu, więc ją podniosłem, by nie ulegała profanacji.

meczet2Yousuf powiedział, że wraz z wiernymi w końcu odkrył, że kamery monitoringu zostały naruszone. Niezwykłym widokiem był kij od szczotki uwieszony do sufitu. Wydaje się, że kij ten posłużył włamywaczom, aby przekierować obiektyw kamery w inne miejsce, aby nie można było zobaczyć chwili, kiedy zabierają sejf.

Według islamskiego duchownego w sejfie znajdowały się datki pieniężne z kongregacji, księgi księgowe oraz dokumenty rządowe przyznające meczetowi status instytucji religijnej w Kanadzie.

- Ludzie, którzy podarowali nam pieniądze wiedzą, że je straciliśmy. Oczywiście bardzo chciałbym dostać je z powrotem, ale bardzo trudno nam, bez koniecznych dokumentów prześledzić kiedy, kto dawał nam ofiary. Mamy kilka zapisów pokontrolnych, ale niewiele – powiedział Yousuf.

Imam uważa jednak, że najważniejsze są dokumenty przyznające meczetowi status instytucji religijnej.

- One są bardzo ważne – stwierdził imam – Będziemy prawodpodobnie musieli wystąpić o ich kopię. Nie wiem nawet jaka w tym wypadku obowiązuje procedura.

Kapłan powiedział, że członkowie meczetu są bardzo zasmuceni z powodu zaistniałego incydentu, tym bardziej, że wiele wskazuje na to, że włamywacz to jeden z wiernych. Z zapisu kamery monitoringu miał zasłoniętą twarz, ale nie działał na oślep. Doskonale orientował się gdzie co się znajduje.

- To boli każdego. Nasi wierni to mała społeczność… To tak, jakby ktoś swoja własną rodzinę – powiedział.

Policja z regionu Peel została o włamaniu powiadomiona. Prowadzone jest śledztwo.