Niebezpieczne psy będą musiały być oznakowane

Lokalnie Top News wrze 16, 2016 at 6:00 am

pies2

Właścicieli agresywnych psów czekają bardzo rygorystyczne przepisy.

Opiekunowie niebezpiecznych psów, które w przeszłości ugryzły człowieka lub inne zwierzę najprawdopodobniej będą musieli wypełnić szczegółowo warunki, które przygotowuje Rada Miasta Toronto.

Przede wszystkim będą musieli umieścić na swoich domach tabliczkę ostrzegawczą, że na terenie ich posiadłości przebywa niebezpieczny pies. Gdy będą szli z nim na spacer, pies będzie musiał być oznakowany specjalną tabliczką przygotowaną przez władze miasta.

Poza tym na spacerach agresywne zwierzęta będą musiały bezwzględnie mieć założony kaganiec i być prowadzone przez cały czas na smyczy. Nie będzie możliwe spuszczenie takiego pupila nawet w miejscach do tego przeznaczonych.

pies3Jak zwykle w takich przypadkach część właścicieli psów godzi się z zaostrzeniem przepisów, część  jest im przeciwna. Jak się można domyślać – właściciele Dobermanów czy Pitbulli są przeciwni, zaś osoby, które kiedyś taki pies zaatakował chwalą nowe pomysły radnych miejskich.

W Toronto mieszka obecnie około 230 tysięcy psów. Większość z nich współistnieje z ludźmi i innymi zwierzętami bez większych problemów. Mimo to, odnotowywane są problemy z niektórymi rasami lub niewłaściwie wytrenowanymi zwierzętami. To one stanowią pewne ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego” – stwierdza raport przygotowany przed posiedzeniem Rady Miasta – „Proponowane zmiany maja na celu wzmocnienie zdolności do identyfikacji psów, które uznawane są za niebezpieczne.

W nowych przepisach ma się też znaleźć zapis zobowiązujący właścicieli psów, które kiedykolwiek zaatakowały inne zwierzę lub ludzi do odbycia obowiązkowego treningu dla ich podopiecznych i ich samych.

Proponowane przepisy mają też dać prawo Straży Miejskiej do wstępu na teren prywatny w celu sprawdzenia przestrzegania przepisów.

Ostateczna decyzja o kształcie nowych regulacji ma być podjęta na posiedzeniu komisji licencyjnej 21 września.