In vino veritas

Porady babci Jelonki wrze 18, 2016 at 2:02 pm

W ontaryjskich sklepach z alkoholem można znaleźć setki win z całego świata. Słodkie, wytrawne, białe, czerwone, różowe, lodowe, musujące. Różnią się smakiem, kolorem, zawartością cukru i … ceną.

Nie wszyscy z nas są znawcami dobrych win. Chociaż pojęcie “dobre” dla każdego znaczy coś innego. Jedni gustują w winach wytrawnych o cierpkim smaku, drudzy nade wszystko pokochali słodkie wermuty. A co powiecie na zrobienie wina domowym sposobem? Właśnie teraz jest na to najlepsza pora. W wielu sklepach (np. Burnhamthorpe Fruit Market, znajdujący się tuż obok polskiej plazy Wisła) można kupić skrzynie pełne białych i czerwonych winogron – to specjalna odmiana, nie mylmy ich z winogronami, jakie przez okrągły rok są dostępne w sprzedaży.

wino1

Zrobienie domowego wina nie jest trudne. Wystarczą winogrona, woda, cukier i ewentualnie drożdże. Takie wino nie tylko wybornie smakuje, lecz także posiada właściwości zdrowotne- zwłaszcza to wytworzone z ciemnych winogron. Zawierają one znacznie więcej antyoksydantów, a to właśnie te substancje pomagają zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom serca i nowotworom. Oczywiście pod warunkiem, że wino jest pite w umiarkowanych ilościach. Porcja bezpieczna i jednocześnie prozdrowotna to 200-300 ml wina dziennie.
Mam dzisiaj dla was dwie propozycje – jedna to wino z dodatkiem drożdży, drugie – bez ich udziału.

Wino z czerwonych winogron, bez dodatku drożdży

10 kg owoców,

5 litrów wody,

3,5 kg cukru.

Oddzielamy grona, by mieć pewność, że nie zagnieździły się między nimi pajączki czy muszki. Owoców nie myjemy (znajduje się na nim nalot, który zastępuje drożdże i ułatwia fermentację), tylko od razu je miażdżymy na jednolitą masę. Jednak nie używamy w tym celu miksera. Przydatka jest sokowirówka, ręczna maszynka do mielenia z wkładem do wyciskania soku lub tłuczek do ziemniaków.Miazgę z owoców umieszczamy w butli, zalewamy 3 litrami letniej, przegotowanej wody. Dodajemy 2 kg cukru rozpuszczonego w 1 l wody. Butla powinna być wypełniona do 2/3 wysokości. Całość dobrze mieszamy i zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Po 3 dniach wymieszamy 1,5 kg cukru z letnią, przegotowaną wodą (pozostały 1 l) i dodajemy do butli. Mieszamy, poruszając butlę kolistym ruchem, i zamykamy. Po tygodniu zawartość butli odcedzamy i zlewamy płyn z powrotem do umytej butli. Zamykamy ją korkiem owiniętym w tampon z jałowej waty i pozostawiamy na ok. 1 miesiąc. Po tym czasie należy ściągnąć wino do gąsiora lub butli, tym razem do pełna. Korkujemy gąsior, owijamy korek z rurką fermentacyjną watą, a naczynie umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze ok. 18 st. C. Po 3 miesiącach ponownie ściągamy wino do czystych butelek, szczelnie korkujemy (można zalakować) i przechowujemy w pozycji leżącej. Wino nadaje się do picia po kilku miesiącach.

wino2

Wino z czerwonych winogron z dodatkiem drożdży

10 kg winogron ciemnych

3 l wody

1 kg cukru

drożdże do wina czerwonego (np. Bordeaux)

pożywka do drożdży
Myjemy starannie owoce, oddzielamy je od kiści. Robimy z winogron miazgę. Owoce przekładamy do gąsiora. Zalewamy cukrem rozpuszczonym w gorącej wodzie. Gdy miazga ostygnie dodajemy drożdże. Zatykamy szczelnie gąsior i pozostawiamy go na siedem dni. Pamiętajmy, by każdego dnia zamieszać gąsiorem.
Po upływie tygodnia zbieramy pianę, jaka utworzy się na powierzchni. Przelewamy wino do balona, zatykamy korkiem, wkładamy rurkę fermentacyjną By mieć pewność, że do wina nie przedostaje się powietrze, zalewamy korek woskiem.
Tak przygotowane wino zostawiamy na 4 tygodnie w zaciemnionym miejscu. Po upływie tego czasu, zlewamy wino znad osadu. Czynność powtarzamy co miesiąc. Po 8 miesiącach wino jest gotowe do spożycia. Jednak eksperci twierdzą, że wino z winogron najlepiej smakuje po upływie 2 lat.

 

Sprzęt potrzebny do produkcji wina można kupić w:

Canadian Home Brew Supplies,

10 Wilkinson Rd., Unit 1, Brampton

albo w:

Burnhamthorpe Wine Market

3647 Dixie Rd, Mississauga,

Wielbiciele win domowej roboty, do dzieła!