Zemsta rosyjskich hackerów

Kanada Top News wrze 18, 2016 at 4:00 pm

zz fancyHakerzy z Rosji włamali się do Światowej Agencji Dopingowej WADA, mającej swoją siedzibę w Montrealu i wykradli z niej utajnione informacje o gwiazdach sportu. O 29 sportowcach z 8 krajów opublikowali informacje w domenie publicznej.

Skradzione dane dotyczyły przede wszystkim zawodników ze Stanów Zjednoczonych.

Agencja nie odniosła się do zarzutów rosyjskich hakerów, znanych jako grupa Fancy Bears. A według nich uzyskane dane pokazują, że zawodnicy i zawodniczki regularnie stosowali środki poprawiające wydolność, co nie było oficjalnie zabronione. Tłumaczono to kwestiami zdrowotnymi.

Wykradzione dane zawarte były w rejestrach zwanych “Therapeutic Use Exemptions” (TUEs), gdzie wykazano środki, jakich sportowcy mogą używać ze względów zdrowotnych.

Zdaniem rosyjskich hakerów obrazuje to, jak skorumpowanymi i pełnymi hipokryzji organizacjami są WADA oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Uważają oni, że próbki badań części sportowców z USA miały wynik pozytywny.

Światowa Agencja Antydopingowa przeprosiła sportowców, których dotyczył atak cyberprzestępców.

Simone Biles tłumaczyła się na Twitterze, że zażywała leki przeciwko ADHD odkąd była dzieckiem

Wśród nich najbardziej znane są tenisistki Serena i Venus Williams oraz gimnastyczka Simone Biles, która podczas niedawnych igrzysk w Rio de Janeiro zdobyła cztery złote medale. Sprawa dotyczy tylko wycieku poufnych informacji badań, które przeprowadzono podczas igrzysk w Rio.

Rosyjska biegaczka Julia Stiepanowa, która wraz z mężem ujawniła organizacji WADA rozmiar sponsorowanego przez rząd rosyjski dopingu wśród sportowców tego kraju, mieszka obecnie w Stanach w nieujawnionym publicznie miejscu.

WADA powstała w 1999 z kwaterą główną w Montrealu jako niezależna organizacja międzynarodowa promująca i monitorująca walkę przeciwko dopingowi w sporcie. Ma w swoje regionalne biura w 4 krajach na 4 różnych kontynentach. Zatrudnia 80 osób z 36 krajów.

zz agencja