Niebezpieczeństwo w doniczce

Porady babci Jelonki wrze 19, 2016 at 8:48 pm

Kiedy odwiedzam sklepy ogrodnicze, nie mogę się oprzeć zakupowi jakiejś ciekawej rośliny. Bogaty asortyment kwiatów doniczkowych posiada mój ulubiony Mississauga Greenhouses & Florist przy 3225 Winston Churchill Boulevard.  Co tydzień pojawia się tam nowa dostawa egzotycznych kwiatów, których na próżno szukać  w innych ogrodniczych centrach. Mimozy, sagowce, stephanopsisy, róże pustyni – to tylko niektóre z wielu pięknych roślin jakie tam nabyłam.

Kwiaty doniczkowe upiększają nasze domy, oczyszczają powietrze, cieszą oko feerią kolorów. Warto jednak wiedzieć, że ich niektóre gatunki powinny być jednak uprawiane ze szczególną ostrożnością, ponieważ zawierają toksyczne substancje. Większość roślin doniczkowych, które mamy w swoich domach, jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Jeśli jednak małe dzieci są wyjątkowo dociekliwe, lubią wszystkiego dotykać i próbować, dlatego własnie powinniśmy pomyśleć o pozbyciu się z domu niektórych okazów. Oto kilka najbardziej znanych roślin doniczkowych, które są trujące.

Diffenbachia

difenbachiaTo jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Nie ma dużych wymagań, pięknie rośnie nawet w słabo doświetlonych miejscach, dlatego często gości w naszych domach. Jest jednak bardzo toksyczna, ponieważ zawiera kryształy szczawianu wapnia. To właśnie te kryształy sprawiają, że spożycie difenbachii wywołuje silne pieczenie jamy ustnej i opuchnięcie języka, co może przyczynić się do kłopotów z oddychaniem. Zjedzenie dużej liczby toksycznych liści grozi nawet śmiercią.. Oprócz bólu przewodu pokarmowego gatunek ten powoduje również czasowy paraliż strun głosowych uniemożliwiający mówienie. To dzięki tej właściwości zawdzięcza sobie mniej oficjalną nazwę – “trzcina głupców”. Diffenbachia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Mieszkańcy Amazonii używali soku z niej do produkcji trujących strzał, które paraliżowały przeciwników.

 

Bluszcz pospolity

bluszcz pospolity

Bluszcz to roślina ozdobna uprawiana zarówno na zewnątrz, jak i w domach. Nie wolno jednak dopuścić do połknięcia bluszczu, który jest trujący dla ludzi i zwierząt. Mogą się wtedy pojawić problemy z oddychaniem, drgawki, biegunka, wymioty, a w ekstremalnych przypadkach dojdzie do paraliżu i śpiączki. Wszystkie części rośliny (w tym również owoce) mogą być niebezpieczne. Powodem jest obecność saponin, które podrażniają skórę i spojówki, po spożyciu rośliny wywołują biegunkę, a nawet zatrzymanie oddechu. Znane są również przypadki halucynacji, odrętwień i (choć bardzo rzadko) alergii.

 

Filodendron

filodendron

To roślina, która  stwarza realne zagrożenie. Filodendrony zawierają substancje, które mogą wywołać piekący ból i opuchnięcie warg, języka i gardła. U osoby, która połknie liść filodendrona, może wystąpić biegunka i wymioty.

 

Gwiazda betlejemska

gwiazda betlejemska

Wilczomlecz nadobny, znany bardziej jako popularna – zwłaszcza w czasie świąt Bożego Narodzenia – gwiazda betlejemska, to kolejny trujący kwiat doniczkowy. Biały sok, który wydziela ta roślina, podrażnia skórę, wywołuje bóle brzucha.wymioty i biegunkę. Gwiazda betlejemska pozostaje w wielu domach na kolejne – po grudniu – miesiące. Warto jednak zachować ostrożność i stawiać kwiat poza zasięgiem dzieci.

 

Aloes

aloes

Jest co prawda rośliną o właściwościach leczniczych. Chętnie go uprawiamy, aby zawsze mieć pod ręką liście o cudownych możliwościach. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym, że tylko żel znajdujący się wewnątrz liścia ma działanie lecznicze. Skóra liści powoduje podrażnienia i nie powinna być spożywana.

Anturium

anturium

Sok z rośliny podrażnia skórę, a gdy dostanie się do ust i oczu, powoduje silny obrzęk. Połknięty może powodować także zaburzenia rytmu serca.

Cyklamen

fiolek alpejski

 

Spożycie cyklamenu nie powoduje śmierci, jednak może mieć bardzo przykre skutki. Zawarta w roślinie cyklamina spowodować może nudności, bóle głowy i biegunkę.

Silnie podrażnia też skórę, a w razie połknięcia może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego i oddechowego. Cyklamen, znany również jako fiołek alpejski, rośnie dziko w górach Europy, Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Bardzo długo kwitnie w doniczkach, dzięki czemu jest chętnie uprawianą rośliną ozdobną.

Kroton

kroton

Biały sok mleczny może powodować wysypkę i zaczerwienienia, powoduje też pieczenie i łzawienie oczu, a połknięty może powodować ostre bóle brzucha i nudności.

Psianka

psianka

 

Kolorowe kuleczki, wyglądające jak małe pomidory i wszystkie inne części rośliny, są trujące za sprawą toksycznego glikozydu – solaniny. Uważaj, aby dziecko ich nie zjadło.

Oleander pospolity

oleander

 

Oleander uwodzi pięknymi kwiatami o niesamowitej słodkiej woni. Jeżeli jednak w domu są małe dzieci, należy zdecydowanie zrezygnować z uprawy tego krzewu. Spożycie nawet małego liścia tej rośliny grozi śmiercią. Za tak silną toksyczność odpowiedzialna jest oleandryna. Związek ten powoduje zanik czucia w ustach, wymioty, rozszerzenie źrenic i zaburzenia pracy serca. Nawet jeżeli pechowy smakosz nie umrze wskutek zatrucia pokarmowego, grożą mu skutki depresji samobójczej. W Indiach odnotowano bardzo dużą liczbę przypadków samobójstw po zjedzeniu liści oleandra.