Pozew zbiorowy przeciwko Air Miles

Rynek Series Top News wrze 19, 2016 at 4:00 pm
Klienci Air Miles nieustannie narzekają na długi czas oczekiwania w dotarciu do przedstawiciela biura obsługi klienta przez telefon.

Klienci Air Miles nieustannie narzekają na długi czas oczekiwania w dotarciu do przedstawiciela biura obsługi klienta przez telefon.

Pod koniec 2011 roku firma LoyaltyOne bez rozgłosu zapowiedziała z 5-letnim wyprzedzeniem wygaśnięcie swojego popularnego programu kolekcjonowania mil na przeloty samolotem, znanego jako Air Miles. Istniał on w Kanadzie od 1992 roku i posiadał około 11 mln członków, a w sklepach podczas zakupu do znudzenia kasjerki wypytywały “Air Miles?”. W dniu 1 stycznia 2017, niewykorzystane mile zgromadzone przed 2012 rokiem znikną i stają się bezwartościowe.

Firma prawnicza z Calgary postanowiła otworzyć proces zbiorowy w imieniu użytkowników programu, którzy czują się pokrzywdzeni. Jedni uważają, że jest to nadużycie prawne, inni – jak reprezentujący użytkowników David Helm – twierdzą, że proces ten jest “lekarstwem na szkody spowodowane przez program Air Miles”.

Prawnicy z kancelarii JSS Barristers złożyli już pozew w imieniu wszystkich kanadyjskich członków programu Air Miles, którzy posiadali jakąkolwiek milę typu “Dream” w dniu 28 grudnia 2011 lub po tej dacie.

zz milesPozew twierdzi, że Air Miles “zajmuje się nieuczciwymi praktykami”, które obejmują wprowadzenie polityki upływu terminu ważności bez odpowiedniego zawiadomienia i czyni “coraz trudniejszym” dla członków wykorzystanie tych mil, które zostaną skasowane w dniu 1 stycznia.

“Takie działania spowodują wygaśnięcie wielu zarobionych mil, powodując znaczące straty uczestników programu kosztem zysków dla dla Air Miles” – twierdzi dokument sądowy.

Według złożonego pozwu, wśród przeszkód, na jakie napotykają uczestnicy programu Air Miles są:

- wyjątkowo długi okres oczekiwania na telefoniczną rozmowę z obsługi klienta w Air Miles,

- brak zgody na zamienienie mil, które mają wygasnąć na nagrody pieniężne,

- blokowanie dostępu do nagród, podczas gdy członkowie mają wystarczająco dużo mil, aby je zakupić.

Pozew przekonuje również, że program Air Miles promował swój program lojalnościowy z “obietnicą dostarczenia najlepszych usługi”, więc klienci mogą oczekiwać sprawiedliwego traktowania ze strony programu.

Firma LoyaltyOne powiedziała telewizji CBC News, że przegląda pozew i na razie nie ma żadnego komentarza w tej sprawie. LoyaltyOne ma swoją siedzibę główną w Toronto, a jej spółki założycielska Alliance mieści się w Teksasie.

- Próbują sprawić aby wygasło tak wiele Air Miles, jak to możliwe, ponieważ są to pieniądze, które zostają w ich kieszeni  w kieszeni - twierdzi David Helm.

– Próbują sprawić aby wygasło tak wiele Air Miles, jak to możliwe, ponieważ są to pieniądze, które zostają w ich kieszeni  w kieszeni – twierdzi David Helm.

Przedstawicielem powodów w pozwie jest m.in. David Helm z Red Deer w Atlancie. Zbiera Air Miles od 1990 roku. Powiedział on w programie CBC, że dowiedział się o nowej reguły wygaśnięcia mil w 2014 roku od swojego sąsiada. Od tego czasu – jak twierdzi Helm – stara się znaleźć sposoby, aby zużyć zaoszczędzone mile, które wkrótce mu wygasną, a ma ich jeszcze 1700.

- Jedyne rzeczy, które są dla mnie dostępne to nagrody śmieciowe (junk rewards), a takich nie chcę - powiedział Helm. Miał ostatnio zużyć przepadające mile na 2 przeloty do Teksasu, ale gdy próbował dokonać rezerwacji, oferty znikły.

Inni użytkownicy Air Miles skarżyli się CBC, że mieli  podobne doświadczenia i że byli blokowani przed nabywaniem pewnych nagród, pomimo iż mieli wystarczająco dużo mil, aby je zdobyć.

- Próbują sprawić aby wygasło tak wiele Air Miles, jak to możliwe, ponieważ są to pieniądze, które zostają w ich kieszeni  w kieszeni - twierdzi David Helm.