10 mln litrów islandzkiej wody w drodze

Rynek Top News wrze 22, 2016 at 12:30 pm

Pouring water from bottle into glass on blue backgroundKanada importować będzie świeżą wodę z okolic Ísafjörður w Islandii. Tamtejsza firma eksportowa Amel Group, planuje wysyłać rokrocznie do Kanady do 10 milionów litrów wody uznawanej w świecie za jedną z najczystszych biologicznie.

Woda pochodzi ze źródeł w Ísafjörður, na Fiordach Zachodnich – jak informuje portal icelandnews.is.

Burmistrz Ísafjörður powiedział dziennikarzom, że wciąż do ustalenia są kwestie dotyczące tego ile dokładnie wody firma będzie mogła eksportować z miasta. Zanim rozpocznie się sprzedaż, konieczne jest wprowadzenie zabezpieczeń w celu zapewnienia, że w zbiornikach miejskich w miasta nie zabraknie wody do codziennego użytku jak również w sytuacjach awaryjnych.

Gdy wszystkie szczegóły zostaną omówione i dopracowane, umowa może być ważna przez okres 25 lat. W związku z tym przyszłość miasta Ísafjörður wygląda bardzo dobrze.

Woda islandzka jest „gorącym” towarem, nawet w obrębie samego kraju. Zapotrzebowanie na wodę butelkowaną w Islandii jest małe, ponieważ woda z kranu jest tak samo dobra jak ta, którą kupuje się w butelkach. Natomiast w innych częściach świata, butelkowana islandzka woda pitna jest wysoce pożądanym produktem.

Ísafjörður

Ísafjörður

zz filmNa tym samym portalu icelandnews.is. znajdujemy informacje o… polskim kinie i polskim piwie w Islandii… w hostelu Hlemmur Square w Reykjavíku.

Już za kilka dni zawita tam polska kultura i polski smak. Wszystko to z okazji sekcji filmowej festiwalu RIFF „Fokus na Polskę” i imprezie z polskimi gośćmi, która zaplanowana jest na 30. września. Organizatorzy wieczoru zachęcają do spotkań z polską kulturą przy piwie Tyskie, które będzie laney bezpłatnie!

Wieczór filmowo-muzyczno-piwny zorganizowany został przy współpracy Instytutu Adama Mickiewicza (Culture.pl), agencji muzycznej Chimes i hostelu Hlemmur Square w ramach rozpoczynającego się 29. września 2016 roku festiwalu filmowego RIFF.

Jednym z najważniejszych wyświetlanych tytułów będzie „Ostatnia rodzina”, film opowiadający o polskim malarzu Zdzisławie Beksińskim i jego jedynym potomku, Tomaszu, który był m.in. wieloletnim, uwielbianym przez wielu, dziennikarzem stacji radiowej „Trójka”.