Minister Waszczykowski z wizytą w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News wrze 26, 2016 at 12:30 pm
Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski, złożył wizytę w Kanadzie, gdzie rozmawiał o rozwoju relacji handlowych i polityce bezpieczeństwa z tutejszymi władzami i biznesmenami. Spotkał się również z przedstawicielami Polonii.

Podczas rozmowy z Suzanne Anton, prokurator generalną i ministrem sprawiedliwości prowincji Kolumbia Brytyjska, minister Witold Waszczykowski podkreślił doskonały stan stosunków polsko-kanadyjskich oraz wyraził satysfakcję, że młodzież z Kolumbii Brytyjskiej bierze udział w programach wymiany studenckiej i naukowej promowanych przez polskie placówki dyplomatyczne.

W trakcie spotkań z przedstawicielami biznesu w Izbie Handlowej UE Canada-West i w siedzibie KGHM International minister zaznaczył, że dobry klimat polityczny w stosunkach polsko-kanadyjskich daje perspektywy na rozwój relacji handlowych i wzajemnych inwestycji.

Zdaniem min. Waszczykowskiego obecny poziom relacji gospodarczych i kanadyjskich inwestycji w Polsce jest wciąż niesatysfakcjonujący. Minister wyraził nadzieję, że “Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa UE-Kanada” (CETA) nada nowy impuls naszym relacjom gospodarczym.

zz waszykowski2

Minister Waszczykowski spotkał się również z przedstawicielami Polonii w Vancouver. Przypomniał, że “rząd podejmuje szereg inicjatyw na rzecz skuteczniejszego, a przede wszystkim stabilnego wspierania środowisk polonijnych głównie w zakresie edukacji, mediów, nauczania języka polskiego, polskiej historii i kultury oraz utrzymania dziedzictwa narodowego”.

- W tym celu wypracowujemy rozwiązania legislacyjne mające na celu uporządkowanie oraz ustabilizowanie finansowania współpracy z Polonią - zapewnił minister Waszczykowski. Zaapelował przy tym do Polonii “o dalszą współpracę w zakresie obrony dobrego imienia Polski oraz prawdy historycznej”.