AMOL – niezwykły lek, na zwykłe dolegliwości
Trudno wskazać kogoś, kto przynajmniej raz się z nim nie zetknął. W większości polskich domów zajmuje najważniejsze miejsce w apteczce, bo uznawany jest za lek na wszystko.
Sześć leczniczych ziół oraz mentol, które wchodzą w skład Amolu pomagały skutecznie w ciągu ostatniego wieku w zwalczaniu objawów wielu dolegliwości. Pacjenci cenią jego naturalne składniki i uniwersalność.
Istnieje już od 100 lat, choć pierwsza znana receptura, na podstawie której został stworzony, pochodzi z połowy XVII wieku. Mieszanka ziół leczniczych skomponowana została w zakonie karmelitów. Produkt pod nazwą Amol pojawił się na rynku niemieckim w 1907 roku. Producentem preparatu był Vollrath Wasmuth – farmaceuta, który po kilku latach prowadzenia rodzinnej apteki w Meklenburgu zdecydował się założyć fabrykę leków. Specjalizował się w produkcji preparatów opartych na naturalnych składnikach, według starych sprawdzonych receptur. Jednym z produkowanych tam leków był Amol.
Amol niezwykle szybko zdobył dużą popularność wśród pacjentów dzięki wysokiej skuteczności i szerokim możliwościom zastosowania. Szczególnym uznaniem cieszył się w rejonach przemysłowych – w Zagłębiu Ruhry i na Górnym Śląsku, gdzie wielu górników stosowało go jako środek ułatwiający oddychanie przy schorzeniach górnych dróg oddechowych i płuc.
Warto zaznaczyć, że Amol był jednym z najwcześniej szeroko reklamowanych leków. Pierwsza reklama Amolu pojawiła się na znaczkach pocztowych. Następne reklamy zamieszczano w magazynach dla kobiet.
Nieopodal Ostrołęki dokonano niesamowitego odkrycia.W okopach pruskich z 1914 roku znaleziono 100-letnią butelkę AMOLu, w której zachowało się ¾ oryginalnej zawartości.
Ten ziołowy lek był używany przez żołnierzy już w czasie I wojny światowej!
Od lat znajduje szerokie zastosowanie np. przy złym samopoczuciu, przy przeziębieniu, w bólach głowy, bólach mięśniowych i w dolegliwościach trawiennych.
W celu poprawy złego samopoczucia np.w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwośći po ukąszeniach owadów. Można go stosować u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Wystarczy nacierać niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy dziennie. W celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów – miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem w formie nierozcieńczonej. Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów.
Wewnętrznie:
W dolegliwościach trawiennych np. wzdęcia i niestrawność. Podawać doustnie u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia od 10 do 15 kropli preparatu z płynem lub cukrem. Należy przyjmować doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości, do 3 razy dziennie.
Jak większośc leków, tak i Amol ma swoje przeciwskazania. Nie należy go stosować:
- w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu,
- w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych,
- u dzieci poniżej 12 roku życia, ze względu na brak wystarczających danych na temat stosowania preparatu Amol w tej grupie wiekowej
- w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy zółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego
- u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu
- na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu.
Wielką zaletą amolu (oprócz jego właściwości leczniczych) jest to, że można go kupić bez recepty w większości polonijnych sklepów.
Męczy was katar? Pęka głowa? Łamie w kościach? Spróbujcie Amolu – niezwykłego leku, na zwykłe dolegliwości.
Komentarze (0)Kliknij tutaj aby dodać komentarz