Wygrana Trumpa korzystna dla gospodarki kanadyjskiej

Rynek Top News paźd 1, 2016 at 4:00 pm

zz trump5Najnowszy raport sporządzony przez RBC Capital Markets sugeruje, że ewentualna prezydencja Donalda Trumpa byłoby pozytywna dla gospodarki kanadyjskiej, przynajmniej przez pewien czas.

Na 5 tygodni przed wyborami prezydenckimi w USA sondaże obrazują, że Donald Trump i Hillary Clinton mają praktycznie równe szanse zostania następnym prezydentem. Perspektywa zwycięstwa kandydata Republikanów jest realna. Dla Kanadyjczyków uważnie obserwujących przebieg kampanii wyborczej, najnowszy raport RBC Capital Markets przynosi dobre wieści.

Matthew Barasch, kanadyjski strateg kapitałowy twierdzi w nim, że propozycje Trumpa (niższe stawki podatkowe, wydatki na infrastrukturę i wydobycie ropy) będą sprzyjać wzrostowi gospodarczemu Stanów, co z kolei mogłoby mieć “dość znaczący” wpływ na gospodarkę Kanady.

- Naszym zdaniem, wbrew temu w co wierzą niektórzy, polityka pana Trumpa, jeśli wprowadzona zostanie w życie (w części lub w całości), nie byłaby negatywna dla Kanady i kanadyjskich finansów - pisze Barasch.

Matthew Barasch

Matthew Barasch

Barasch ujawnił, że RBC Capital Markets wolały zanalizować kampanię Trumpa zamiast Clinton, ponieważ założono, że jej polityka gospodarcza będzie ściśle dostosowana do bieżącej agendy prezydenta USA, Baracka Obamy.

Raport ostrzega, że ​​niektóre kanadyjskie sektory skorzystają z wygranej Trump więcej niż inne, a najkorzystniejsze będzie to dla rynku energetycznego, materiałowego, technologicznego i finansów. Barasch uznaje, że obietnica Trumpa wskrzeszenia zarzuconego projektu budowy rurociągu Keystone XL (ropa z Alberty do Zatoki Meksykańskiej) byłoby szczególnie korzystna dla sektora energetycznego Kanady.

Raport sugeruje również, że plan Trumpa obniżenia podatków osobistych i biznesowych byłby stymulatorem gospodarki USA, co następnie dopomogłoby rynkowi ropy w Kanadzie ze względu na wzrost popytu.

Raport przyznaje również, że nie każdy sektor gospodarki kanadyjskiej skorzysta z planów Trumpa. Jego zamierzenia dotyczące barier w handlu z Chinami, renegocjacji NAFTA oraz odrzucenia Partnerstwa Trans-Pacyficznego może zagrozić takim sektorom jak media, telekomunikacja, nieruchomości, fundusze inwestycyjne i sektorowi przemysłowemu.

Barasch uważa też, że renegocjacyjne zamiary Trumpa wobec NAFTA byłyby znacznie trudniejsze do wykonania niż można sobie wyobrazić, ale jeśli mu się to uda, to realne konsekwencje czekają producentów części samochodowych w Kanadzie, takich jak Magna czy Linamar.

Raport RBC Capital Markets podkreśla jednak, że ​​ogólnie pozytywny wpływ zwycięstwa  Trumpa na gospodarkę Kanady będzie prawdopodobnie krótkotrwały. Jak to określił: – “zachodzą dłużej utrzymujące się obawy, że polityka Trumpa może stworzyć deficyty budżetowe”.

Niektóre z propozycji Trumpa, takie jak polityka wydatkowa czy cięcia podatkowe, które – zdaniem Barascha – najbardziej byłyby korzystne dla gospodarki kanadyjskiej, wymagają jednak zatwierdzenia przez Kongres.

zz trump2