LOT rozwija skrzydła (i otwiera nowe połączenia) 

Polacy w Kanadzie Top News paźd 5, 2016 at 4:00 pm

zz lot4 We wtorek w Konsulacie RP w Toronto odbyła się konferencja prasowa z nowym prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT, Rafałem Milczarskim. Z godzinnej prezentacji i wyczerpujących odpowiedzi na liczne pytania zgromadzonych dziennikarzy, wyłania się optymistyczny obraz naszego rodzimego przewoźnika. LOT rośnie w siłę, rozbudowuje istniejące połączenia, otwiera nowe i zapowiada kolejne zmiany na lepsze. 

Nadchodzącej zimy zwiększona zostanie liczba połączeń lotniczych Warszawa – Toronto, Warszawa – JFK w Nowym Jorku oraz Warszawa – Chicago. W okresie świątecznym po raz pierwszy w historii, do Polski latać będziemy mogli codziennie. W dalszej strategii rozwoju spółki przewidziano utrzymanie codziennych lotów do trzech wymienionych portów lotniczych, wprowadzenie nowych, bezpośrednich połączeń z lotniskiem w Newark, oraz zagęszczenie połączeń europejskich z Warszawy, a co za tym idzie – stworzenie szerszej oferty dla podróżujących z Kanady i USA na Stary Kontynent.

W tym roku po raz pierwszy z polskiej stolicy polecieć można bezpośrednio do Belgradu, Wenecji, Pragi, Koszyc, Lubljany czy Kiszyniowa. Wkrótce LOT zacznie latać także z Warszawy do Tokio i Seulu. Zapowiadane jest też otwarcie połączeń  z kolejnym lotniskiem w Ameryce Północnej.

Wzrost widoczny jest w statystykach. W 2015 LOT-em podróżowało 4.3 mln pasażerów do 41 różnych portów przeznaczenia, w tym roku 5.5 mln do 64 miast, prognozuje się, że w 2017 liczba ta wzrośnie do 6.6 mln. pasażerów i 69 destynacji.

Dyrektor LOT Rafał Milczarski

Dyrektor LOT Rafał Milczarski

Ambicje nowego prezesa są spore – do 2020 chce by spółka osiągnęła próg 10.5 mln pasażerów podróżujących do 90 portów lotniczych. Zapowiadane zmiany dotyczą także zakupu dwóch nowych dreamlinerów, zatrudnienia większej ilości pracowników, większe wykorzystanie potencjału i talentów pracowników oraz inwestycje w rozwój lotniska w Warszawie jako potencjalnie optymalnego centrum przesiadkowego (hub) dla lotów z Północnej Ameryki do Europy.

zz lot4Milczarski podkreślił także, że Polska jest strefą bezpieczeństwa w Europie, krajem otwartym i gościnnym, a przy tym pięknym i wartym odkrywania przez obcokrajowców, LOT ma więc tu dodatkowe pole do popisu.  Już w tym momencie można śmiało przyznać, że sprzedaż wzrosła w tym roku o 30% (najszybszy wzrost wśród linii lotniczych na świecie), a w ogólnym bilansie 2016 będzie dla spółki rokiem zysków, a nie strat.  Konkurencja z tanimi liniami lotniczymi oraz nowymi połączeniami Air Canada Rouge nie spowoduje znaczącej obniżki cen biletów – „Nie mogę się zgodzić z opinią, że nasze ceny są wysokie. Zależy kiedy się kupuje bilet, w jakim okresie roku się leci. Można znaleźć bardzo przyzwoite ceny połączeń, a z drugiej strony wysoka jakoś usług, którą zapewniamy, musi odpowiednio kosztować. Nie da się porównać naszej klasy biznes z klasą biznes Air Canada Rouge, bo ta u konkurencji po prostu nie istnieje” – tłumaczył Rafał Milczarski.

Na konferencji prasowej obecny był także Dyrektor Biura, Rzecznik Prasowy i szef Biura Komunikacji Korporacyjnej Adrian Kubacki oraz gospodarz z Mississaugi – Manager Sprzedaży i Marketingu Karen Evans.

Kilka faktów z bogatej historii polskiego przewoźnika, o których należy pamiętać, to chociażby to, że LOT należy do najstarszych linii lotniczych na świecie (utworzony w 1929 plasuje się jako trzecia w Europie i szósta na świecie). Pierwszy lot transkontynentalny LOT obył na trasie Warszawa – Toronto, choć oficjalnie podaje się rok ’73, kiedy to pierwszy samolot w LOT-owskich barwach, z logo żurawia, wylądował w Nowym Jorku. Super nowoczesne, lekkie, ekologiczne, bezpieczne, wygodne, kompozytowe, samoloty 787-6 Dreamliner, które w swojej flocie mamy od 2013 (wciąż jako jedyny kraj w Europie), są dumą naszych linii lotniczych. LOT średnio odbywa 200 lotów dziennie, a pasażerowie mogą podróżować do 60 miast na czterech kontynentach. 87 lat doświadczenia zobowiązuje.

zz lot6Nowy CEO LOT-u Rafał Milczarski jest menadżerem  z bogatym, międzynarodowym doświadczeniem w branży transportowej. Nową funkcję pełni od 28 stycznia 2016r. Ukończył wydział ekonomii Uniwersytetu Cambridge. Podczas studiów odbywał praktyki między innymi w banku UBS w Zurychu oraz JP Morgan w Londynie. Po studiach pracował w dziale logistyki morskiej i kolejowej firmy Foster Yeoman Limited z Wielkiej Brytanii, następnie współtworzył Kolej Bałtycką S.A., jednego z pierwszych prywatnych kolejowych przewoźników towarów w Polsce. W 2005 roku wraz z inwestorem branżowym Freightliner Group z Wielkiej Brytanii założył firmę Freightliner PL – towarowego przewoźnika kolejowego, którego jako prezes i współwłaściciel poprowadził od startupu do osiągnięcia kilkuprocentowego udziału w rynku przewozów towarowych w Polsce. Jest też założycielem i byłym prezesem Freightliner DE, niemieckiej spółki zależnej Freightliner PL oraz Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Wygląda na to, że najgorszy okres i najtrudniejsze lekcje LOT ma już za sobą.

Istnieje ogromna szansa, że nowy prezes z tak dużym doświadczeniem, świetnym angielskim i sporą charyzmą, dzięki długoterminowej strategii zmian, wyprowadzi już wkrótce Polskie Linie Lotnicze LOT na najwyższy, światowy poziom.

/kc/