Uciążliwy owad, którego trudno się pozbyć

Lokalnie Top News paźd 6, 2016 at 10:00 am
Pluskwa

Pluskwa

Z problemem pluskiew borykają się nie tylko hotele, ale również TTC.

Toronto Transit Commision zamknęło na kilka dni biuro rzeczy znalezionych po tym, jak w pozostawionej w jednym z autobusów kurtce znaleziono duże ilości pluskiew.

Susan Sperling rzecznik TTC powiedziała, że natychmiast na miejsce przybyły odpowiednie służby, które spryskało całe biuro środkiem przeciwko tym niezwykle trudnym do wytępienia robakom. W związku z tym biuro zostało zamknięte na okres 72 godzin. Pracownicy biura ze względów zdrowotnych przebywać w pomieszczeniu świeżo pryskanym przez trzy dni.

- Użyliśmy odpowiednich procedur zgodnie z normami bezpieczeństwa i higieny pracy – oświadczyła Sperling – Nie możemy tolerować obecności pluskiew w naszych pomieszczeniach.

Rzeczniczka dodała, że w porozumieniu z Toronto Public Health gdy odkryta zostanie obecność tych owadów w jakimkolwiek środku komunikacji publicznej, pojazd ten zostaje wyłączony z ruchu i poddany procedurze oczyszczenia.

Ręka pokąsana przez pluskwy

Ręka pokąsana przez pluskwy

Pluskwy żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym człowieka. Były prawie wytępione w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest ich powrót. Potrafią być uciążliwe w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach. Stąd angielska nazwa „bed bugs”.

Pluskwa to niewielki owad, około 4-6 mm długości, i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Gnieździ się w pomieszczeniach, najczęściej w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. Jest pasożytem, posiada narządy gębowe typu kłująco-ssącego, żywi się krwią ssaków (w tym człowieka).

Małe oczy służą pluskwie głównie do sprawdzania, czy jest już wystarczająco ciemno, aby wyruszyć na poszukiwanie ofiary. Każda stopa wyposażona jest w dwa małe haczyki. Dzięki nim pluskwa może utrzymywać się i wspinać po nierównych powierzchniach. Podobny do igły aparat gębowy jest chroniony twardą okrywą. Kiedy owad nie je, chowa ssawkę pod ciałem Kiedy pluskwa szuka pożywienia, jej odwłok jest brązowy i pomarszczony. W czasie jedzenia odwłok staje się rozdęty i purpurowy od krwi, którą się odżywia.  Dzięki wrażliwym czułkom owad łatwo wykrywa zapach lub ciepło ciała ofiary.

pluskwySamica składa jaja w marcu, maju i czerwcu w ilości kilkudziesięciu sztuk. W ciągu jednego sezonu pluskwa składa około 250-500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Pluskwy potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela.

Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.

Należy dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Żywe osobniki oraz ich jaja należy zabić, stosując myjkę parową. Wytwarza ona z wody gorącą parę, która zabija pluskwy i jajka. Należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca.

Pluskwy rozprzestrzeniają się jak pasażerowie na gapę. Mogą wejść do walizki, ubrania, butów i osiedlić w nowym miejscu bez świadomości właściciela. Najczęściej zauważane są w chwili, gdy jest już ich w domu bardzo dużo.

W świetle tych informacji, jeżeli coś zostawiliśmy warto zastanowić się, czy mimo kroków przedsięwziętych przez kierownictwo TTC, warto tę rzecz odbierać, bo możemy sobie przynieść do domu duży kłopot.