Żurawina – nie tylko do indyka

Porady babci Jelonki paźd 11, 2016 at 10:43 pm

Za nami Święto Dziękczynienia, spędzone  przy suto zastawionym stole, na którym królował indyk pod wieloma postaciami. Bez względu jednak na to, jak był przygotowany, nie mogło zabraknąć przy nim żurawiny. Te niepozorne, czerwone owoce serwowane głównie jako gęste sosy (niekiedy z dodatkiem jabłek, gruszek, cynamonu i imbiru), stanowią bowiem smaczny dodatek do mięsnych dań. Warto jednak przyjrzeć się żurawinie nieco bliżej, bo dzięki witaminom i minerałom w niej zawartych, przyda się w domowej apteczce.W jej owocach znajduje się bardzo dużo witaminy C, substancji mineralnych (także sole jodu), pektyn, garbników. Są również cenne kwasy (benzoesowy, cytrynowy, chinowy) i silne antocyjany. Taki skład decyduje o tym, że przetwory z żurawiny (soki, galaretki, napary z suszonych owoców) są doskonałym środkiem na wiele dolegliwości.Owoce żurawiny są bardzo trwałe i można je długo przechowywać świeże, zalane zimną wodą nie więdną nawet przez kilka miesięcy. Można je też suszyć – powinny zachować ciemnoczerwoną barwę.zurawina2

Żurawina jest głównym składnikiem wielu preparatów ziołowych stosowanych przy infekcjach dróg moczowych. Jest też dużo herbatek z suszoną żurawiną, które wspomagają walkę z przeziębieniem czy grypą i podnoszą odporność. Bez problemu można je kupić w większości polskich sklepów – Starsky, Karpaty, Eddie’s, czy EuroMax. Nim jednak wybierzemy się po gotowe preparaty żurawinowe, wykorzystajmy świeże owoce, na które jest właśnie sezon. Cena za opakowanie o wadze 340 g waha się w zależności od sklepu i producenta – $1.69 (Freshco), $1.97 (w Food Basic i Walmart), $2.50 (Metro).zurawina herbatka

 

Przepisy na przetwory z żurawiny

 Sok z żurawin

1 kg żurawin zalej 3 szklankami wody i gotuj na ostrym ogniu, aż się rozgotują.

Wlej przez sito do kamionkowego naczynia i odstaw na 24 godziny w chłodne miejsce.

Sok przefiltruj przez gazę, dodaj 1/2 kg cukru, zagotuj, ostudzony zlej do butelek.

Pij przy infekcji dróg moczowych.

Żurawiny w syropie

1 kg przemrożonych owoców wsyp do słoja, skrop sokiem z jednej cytryny.

Zagotuj 2 szklanki wody, dodaj 1/2 kg cukru i skórkę z cytryny.

Zimnym syropem zalej owoce, słój zamknij. Jedz przy przeziębieniu, kłopotach z pęcherzem

sok-z-zurawiny-sok-zurawinowy-na-zime-przepis
Istnieje cała lista zaburzeń i chorób, na które lekarstwem może być żurawina.

- Infekcje dróg moczowych. Żurawina zmniejsza ilość bakterii E. coli, która wywołuje stany zapalne tych miejsc, a przy tym osłania drogi moczowe, by E. cola nie osadzała się na nich. Owoc pomaga także osobom, które mają problemy ze zbyt częstym oddawaniem moczu i niewypróżnianiem pęcherza do końca. Żurawina jest zalecana osobom szczególnie narażonym na infekcje dróg moczowych, np. po udarze lub cierpiącym na zaburzenia neurologiczne.

- Choroby dziąseł. Owoce żurawiny w znaczącym stopniu przeciwdziałają rozwojowi bakterii często występujących w jamie ustnej. Dzięki temu rzadziej występują choroby dziąseł, przyzębia i śluzówki.

- Wrzody żołądka. Podobnie jak w przypadku dróg moczowych, substancje zawarte w żurawinie stanowią barierę przed osiadaniem na ścianach narządów wewnętrznych bakterii.

- Choroby serca. Żurawina nie tylko zmniejsza ryzyko chorób serca, ale także dzięki blokowaniu utleniania się cholesterolu, nie pozwala na zatykanie się naczyń krwionośnych oraz powstanie zakrzepów. Działanie żurawiny rozszerza także naczynia krwionośne, co sprawia, że zdrowa dieta dla osób zagrożonych ryzykiem miażdżycy i zakrzepów powinna zawierać ich jak najwięcej.