Kombucha – cudowny herbaciany grzybek

Porady babci Jelonki Series paźd 15, 2016 at 11:53 am

zz kombucha1Gotowy napój z kombuchy (w różnych smakach) można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a ostatnio też widziałam go w Longos przy Winston Churchill w Mississaudze.
Na próżno jednak szukać w sklepach grzybka, z którego ów napój można przygotować samemu. Pozostaje więc zamówić go przez internet lub po prostu mieć tyle szczęścia ile miałam ja, i dostać go od znajomych.
Legendy mówią, że kombucha to eliksir długowieczności starożytnych spożywany przez tysiące lat przez ludzi na całym świecie. Pierwsze wzmianki dotyczące jej stosowania sięgają 2000 lat.
W rzeczywistości to symbiotyczna kolonia grzybów i bakterii wyglądem przypominająca …naleśnik lub meduzę. Krótko rzecz ujmując, jest to fermentowany napój zdrowotny wyprodukowany z pożywki herbaty i cukru, do którego dodawana jest kultura bakterii nazywana SCOBY – Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts – Symbiotyczna Kultura (Hodowla) Bakterii i Drożdży.
Przyjrzyjmy się bliżej jej właściwościom.
oczyszcza krew
usprawnia pracę wątroby, nerek, pęcherza moczowego oraz układu trawiennego
odtruwa i wzmacnia układ immunologiczny
obniża cholesterol
reguluje ciśnienie
reguluje metabolism
poprawia koncentrację
wpływa kojąco na układ nerwowy
pomaga w odbudowaniu mikroflory jelit po kuracji antybiotykowej
pomaga w leczeniu łuszczycy
odkwasza organism
posiada właściwości odmładzające, odchudzające i pielęgnacyjne

zz kombucha4Jak wychodować kombuchę
Przygotować naczynie do fermentacji (może to być zwykły litrowy słoik, z zawartością 100 ml starej cieczy z kombuchy Zagotować 1 litr wody (niegazowanej mineralnej lub przefiltrowanej).
Zaparzyć 2 łyżeczki/torebki ulubionej herbaty liściastej (dobrze komponuje się z herbatą zieloną, czarną niearomatyzowaną, białą, ziołowymi mieszankami czy rooibosem). Herabata musi być mocna.
Do naparu dodać cukier 100 – 125 g (pół szklanki) i wystudzić.
Przelać odcedzoną herbatę do naczynia, w którym będzie przebiegać fermentacja (ma się połączyć ze starą cieczą).
Włożyć grzybka do płynu gładką stroną do góry, przykryć naczynie gazą lub inną oddychającą tkaniną i odstawić na 6-8 dni w ciemne, ciepłe (temperatura pokojowa) miejsce, z dobrą cyrkulacją powietrza.
Napój jest gotowy, gdy zakończy się fermentacja (po poruszeniu słoja nie podnoszą się pęcherzyki).
Przy pomocy filtra do kawy lub gazy przefiltrować napój, przelać do butelek do pełna, zakręcić szczelnie niemetalową zakrętką (należy unikać kontaktu z metalem, gdyż reaguje on z organicznymi kwasami zawartymi w napoju z kombuchy) i włożyć do lodówki na co najmniej 5 dni, najlepszy smak kombucha osiąga po schłodzeniu.
zz kombucha3Aby rozpocząć nową fermentację należy umyć grzyba letnią wodą, a następnie oddzielić starego grzyba od nowego. Po każdym cyklu produkcji należy umyć kombuchę pod wodą usuwając brązowe plamy, które się pojawią. Jeśli plam jest dużo i nie można ich usunąć, oznacza to, że grzybek jest już stary, a jego życie dobiega końca.
Kombucha często się rozmnaża i podczas całego cyklu życiowego wytwarza wiele małych grzybków, które można wykorzystać w dalszej hodowli i produkcji napoju.
Dodanie do herbacianego naparu poszczególnych ziół pozwala modyfikować i tworzyć ciekawe kompozycje smakowe. Przykładowo, mogą to być: liść maliny, mniszek lekarski, liście truskawek, kwiat czarnego bzu, liście czarnej porzeczki, pokrzywa. Możliwości jest wiele, co pozwala na uzyskanie nowych smaków i dodatkowych korzyści zdrowotnych (w zależności od dodatku jakiego użyjemy), dlatego zachęcam do ich wypróbowania. Ważne aby dodatek ziół odpowiadał proporcjom 2 części ziół na 1 część herbaty.

zz kombucha2Dawkowanie:
Ogólna zasada mówi o stosowaniu na początek dawek: 3 razy dziennie po 1-3 łyżki stołowe, stopniowo zwiększając ilość, nie przekraczając jednak 1 szklanki dziennie.

Skutki uboczne:
Biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle głowy i inne objawy związane z oczyszczaniem organizmu. Jest to naturalna reakcja na detoksykacyjne działanie napoju. W przypadku gorszego samopoczucia picie kombuchy należy przerwać na 1-3 dni. Po kilku dniach samopoczucie poprawi się, a my zaczniemy odczuwać dobroczynne działanie grzybka.

OSTRZEŻENIE!
Kombucha rozrzedza i oczyszcza krew, dlatego osoby cierpiące na choroby związane z jej krzepliwością powinny skonsultować jej spożywanie ze swoim lekarzem.