Co, kapusta? Głowa pusta!

Porady babci Jelonki Series paźd 18, 2016 at 2:12 pm

Legendy mówią, iż główki kapusty powstały z łez Likurga, którego bóg wina Bachus ukarał za zniszczenie winnicy. Ze swych niezwykłych właściwości leczniczych kapusta znana jest od ponad 4.000 lat. W starożytnym Rzymie kapustę uważano za panaceum na wszelkie choroby. Cenzor Katon twierdził, że dzięki kapuście Rzymianie przeżyli sześć wieków bez lekarzy, a wczesne ludy Egiptu w dowód uznania wystawiły kapuście świątynię. Pitagoras zalecał codzienne spożywanie surowej kapusty jako środka leczącego choroby nerwowe. Żeglarze jedli kapustę, by nie dopuścić do szkorbutu. Surową kapustę uważano za środek czyszczący krew i skórę, odtruwający wątrobę, leczący artretyzm, bóle głowy, kaca… i trzeźwiący alkoholików. Zauważywszy, że kapusta odświeża krew stosowano ją dla odzyskiwania sił w stanach wyczerpania i rekonwalescencji.

kapusta_kiszona_do_sloikow11Pamiętam czasy, kiedy moi rodzice przynosili do domu jutowe worki pełne kapuścianych główek. W kuchni “rządziła” wtedy wielka szatkownica, a w piwnicy czekała drewniana beczka, zapełniana niebawem pokrojoną kapustą, ubijaną ciężkim, drewnianym ubijakiem. Całość przykrywana była białym kawałkiem płótna i obciążana ciężkim kamieniem.  Mama, co kilka dni przepłukiwała płótno, zbierając nagromadzoną u wylotu beczki pianę. Najbardziej lubiłam taką “kilkudniową kapustę”, nie w pełni jeszcze ukiszoną. Czasy się zmieniły, po beczce nie ma już śladu, a kiszoną kapustę od różnych wytwórców można bez problemu kupić we wszystkich polonijnych sklepach. Najbardziej zbliżona w smaku, do tej z “mojej” beczki jest dla mnie ta od znanego wszystkich wytwórcy, jakim jest TYMEK’s.

Kapusta ma wiele zastosowań – jest wyjątkowym warzywem leczniczym nie tylko do surówek i gołąbków. Okłady z surowych liści białej kapusty stosuje się na spuchnięte stawy. Kogo bolą kolana, łokcie, nadgarstki czy kostki u nóg, niech przykłada liście kapusty. W tym celu należy połamać lub rozwałkować liść i po przyłożeniu zabandażować chore miejsce. Zabieg powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny i bólu.

Surowa kapusta przykładana na piersi przynosi ogromną ulgę astmatykom, chorym na rozedmę płuc i zaburzenia oddechowe powstałe w wyniku pylicy. Przy długotrwałych kapuścianych kuracjach w wielu przypadkach poprawa stanu zdrowia jest na tyle znacząca, że chorzy odstępują od stosowania wziewnych środków leczących.

Okłady z liści surowej kapusty stosuje się również w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi. Liście przykłada się na kark, łydki i okolice nerek. Ta praktyka jest doskonałą metodą wspomagającą. Wraz z terapiami energetycznymi daje bardzo dobre i trwałe rezultaty.

Kapusta jest również niezastąpionym środkiem przeciwbólowym. Okłady z niej przynoszą ulgę nawet w bardzo silnych bólach nowotworowych, w bólach reumatycznych, gośćcowych i stłuczeniach.

Przy stanach zapalnych korzonków nerwowych stosuje się okłady z prasowanych liści kapusty. Duży liść kapusty prasujemy przez bawełnianą szmatkę i przykładamy do bolącego miejsca. Okład trzymamy ciepło i powtarzamy trzy, a nawet cztery razy w ciągu dnia.

Gorące kompresy z wywaru liści kapusty medycyna ludowa już dawno stosowała w leczeniu nieżytu żołądka (okłady na brzuch) i bronchitów (okłady na piersi), a także przy migrenach i stanach zapalnych zatok czołowych i przynosowych.

z17352298Q,Kapusta---na-siniaki--i-wode-w-kolanieNaturalnym lekiem jest również sok z surowej kapusty. Powinni go pić chorzy cierpiący na schorzenia wątroby, z obrzękami spowodowanymi zatrzymaniem wody w organizmie. Poleca się jego picie chorującym na kamicę nerkową, cukrzykom i osobom nadpobudliwym.

Kapusta zawiera 16 wolnych aminokwasów, liczne fermenty, cukry jak glukoza, fruktoza, sacharoza, witaminy:

C – hamująca zmiany sklerotyczne, przyspieszająca gojenie się ran,
A – poprawiająca wzrok, leczy rany i oparzenia czy odmrożenia,
B1, B2, B6 – witaminy tej grupy stosowane są m. in. przy zaburzeniach systemu nerwowego
B6 – w chorobie popromiennej,
H – biotyna – wzmacnia nerwy, pomaga przy trawieniu tłuszczów i węglowodanów,
K – jest witaminą krzepliwości krwi,
PP – wzmacnia i “drenuje” naczynia włoskowate krwi.
E – jest witaminą młodości
U – która zawiera czynnik przeciw wrzodowy.

Lecznictwo ludowe zaleca kapustę przy skazie limfatycznej i mokrej egzemie. W tym przypadku ugotowane w mleku liście miesza się z otrębami i przykłada na chore miejsca.

Cabbage and salad slicerPrzy wylewach krwawych, zwichnięciach, zapaleniach stawów, wodzie w kolanie, bólach reumatycznych, wrzodach, zapaleniu żył, stosuje się okłady ze świeżych liści kapusty włoskiej. Liście należy rozwałkować butelką lub drewnianym wałkiem. Przed nałożeniem tak przygotowanych liści (kilka warstw), należy chore miejsca wokół rany nakremować. Zwykle zmienia się kompresy 2-3x dziennie, częściej w przypadkach poważniejszych. Liście powodują już w krótkim czasie wydzielanie się płynów ustrojowych, co może przyczynić się do początkowego pogorszenia się stanu chorobowego i wystąpienia bólów, lecz jest to oznaką rozpoczynającego się procesu leczniczego. Szybko więdnące i czerniejące liście wskazują na wydzielanie przez ustrój “żrących wydzielin”. W tym przypadku należy kompres zmienić na nowy. Przy każdej zmiani,  miejsca chore dokładnie umyć herbatą ziołową i osuszyć. Woda w kolanie zanika szybko, gdy kompresy zakładane są na noc i zawinięte wełnianym szalem.
Rozcieńczony wodą, sok świeżej kapusty jest doskonałym środkiem gojącym przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy (witamina U), niedokwaśności i nadkwaśności – (w stanie początkowym), chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, zapaleniach pęcherzyka żółciowego, chorobach wątroby i śledziony, cukrzycy, atonii jelit, zapaleniach okrężnicy i niedoczynności tarczycy.

Wypada nam więc podziękować Likurgowi, bo gdyby nie jego niecny uczynek, nie poznalibyśmy najbardziej cenionego w medycynie ludowej środka, który ma tak wiele cennych dla zdrowia zastosowań.