Większość ma jej serdecznie dość

Lokalnie Series Top News paźd 21, 2016 at 10:14 am

aawyne

Rekordowa liczba mieszkańców Ontario jest niezadowolona z polityki Kathleen Wynne.

Sondaż przeprowadzony w ostatnich dniach przez Research Forum na dużej, reprezentatywnej próbie 1124 mieszkańców Ontario wskazuje, że tylko 14 procent z nich aprobuje działania Wynne, podczas gdy 77 procent odnosi się do nich krytycznie. Dziewięć procent zadeklarowało, że nie ma zdania na ten temat.

Tak niskiej oceny premier Ontario nie odnotowano odkąd Research Forum przeprowadzało na ten temat badania.

Marnym pocieszeniem dla Kathleen Wynne jest fakt, że pozostali partyjni liderzy z Queens Park nie radzą sobie dużo lepiej.

Z sondażu wynika, że  tylko 27 procent aprobuje działania lidera PC, Patricka Browna jako lidera opozycji, a 24 procent odnosi się do nich krytycznie. Aż 49 procent nie ma zdania.

Nieco lepiej sobie radzi szefowa NDP, Andrea Horwath, która notuje wyższy, 36-procentowy stopień akceptacji i 24 procentowy krytycyzm. W wypadku liderki Nowych Demokratów 39 procent stwierdziło, że nie ma na ten temat zdania.

- Problem polega na tym, że żadna z trzech głównych partii w Ontario nie ma popularnego lidera – mówi szefowa Research Forum, Lorne Bozinoff – Choć Kathleen Wynne straciła ponad połowę swoich zwolenników, to ani Patrick Brown, ani Andrea Horwath na dobrą sprawę nie uzyskali ich aprobaty, przejmując tylko jedną trzecią z nich. Patrick Brown, bo wysyła do wyborców niespójny komunikat, a Andrea Horwath po prostu nie jest lubiana. Jest popularniejsza niż inni przywódcy, ale nie w skali potrzebnej by zostać premierem, a nawet burmistrzem Toronto.

Trochę inaczej od sympatii dla przywódców rozkładają się sympatie dla partii politycznych. I tak w świetle badania Research Forum, gdyby wybory odbywały się dzisiaj, 43 procent mieszkańców Ontario głosowałoby na Partię Konserwatywną, 24 procent na NDP, zaś tylko 23 na Liberałów.

Tak wygląda sondaż. Do wyborów może się jeszcze wiele zmienić. Wysoce prawdopodobne jest, że widząc coraz mniejszą popularność Kathleen Wynne, Liberałowie zdecydują się na odświeżenie wizerunku i poszukają sobie nowego przywódcy.