Dronów coraz więcej, rząd wprowadza licencje

Kanada Top News paźd 23, 2016 at 4:00 pm

zz dron2Od kilku lat rośnie sprzedaż dronów, zarówno komercyjnych jak i na prywatny użytek. Jest ich coraz więcej w powietrzu i zaczynają sprawiać potencjalne zagrożenie nie tylko dla ruchu lotniczego. 

W związku z tym Ministerstwo Transportu zamierza wprowadzić w przyszłym roku licencjonowanie tych obiektów latających oraz przepisy regulujące ruch dronów.

Prawdopodobnie każdy dron o wadze wyższej niż 250 gramów będzie musiał być rejestrowany. Mniejsze drony (do 1 kg) mógłby obsługiwać każdy w wieku powyżej 14 lat, zaś te większe – w wieku od 16 lat wzwyż. Ponadto operatorzy dronów musieliby zdawać odpowiednie testy i opłacić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Potrzebujemy nowych regulacji aby w przyszłości uniknąć tragedii - mówi Aaron McCrorie, dyrektor generalny ds. lotnictwa cywilnego w Transport Canada. - Użytkownicy niekomercyjni będą musieli dostosować się do bardziej rygorystycznych przepisów, które wejdą w życie w przyszłym roku.

Student Nick Howe wydał $2.300 na swojego drona, którego używa do filmowania uroków Kanady widzianej z powietrza, a następnie filmy prezentuje w sieci. Uważa, że nowe przepisy znacznie podrożą jego hobby.

Student Nick Howe wydał $2.300 na swojego drona, którego używa do filmowania uroków Kanady widzianej z powietrza, a następnie filmy prezentuje w sieci. Uważa, że nowe przepisy znacznie podrożą jego hobby.

W tym roku ministerstwo rozpatrywało dotąd 82 skargi związane z potencjalnym zagrożeniem ze strony dronów. Nie doszło do poważniejszych incydentów, ale odnotowywano przypadki zderzenia dronów z… samochodami. Rodzi to kwestie dotyczące odpowiedzialności cywilnej i odszkodowań za zniszczenie mienia.

Najwięcej zagrożeń drony spowodować mogą wobec lotnictwa cywilnego. Zderzenie samolotu z dronem może mieć rożne skutki np. doprowadzić do wgniecenia w kadłubie. Dron może kadłub nawet przeszyć, co przy najczarniejszym scenariuszu doprowadzi nawet do dehermetyzacji. Urządzenie może wpaść też w luki podwozia, czy też uszkodzić któryś z elementów mechanizacji skrzydła. Jednak najgorsze co się może zdarzyć, to sytuacja, kiedy dron wpadnie do silnika. Wtedy istnieje groźba pożaru. W najlepszym wypadku skończy się na awaryjnym lądowaniu. Skutki jednak mogą być tragiczniejsze.