Podlądanie gigantów oceanu

Kanada Series Top News paźd 23, 2016 at 12:30 pm

zz wielo2Kanadyjskim naukowcom, którym przewodził m.in. biolog dr. Bill Koski, udało się sfilmować przy pomocy drona zachowanie rzadkich, największych ssaków morskich – wielorybów grenlandzkich (zobacz film).

Są to najdłużej żyjące ssaki na świecie, które potrafią żyć nawet ponad dwieście lat. Potwierdziły to analizy znajdowanych w ciele odłamków kościanych harpunów, które wykazały, że niektóre osobniki były celem nieudanych polowań przed co najmniej 120 laty.

Żywią się głównie krylem. Każdego roku setki ich spędzają letnie miesiące na otwartych wodach, żywiąc się zooplanktonem w Cumberland Sound przed wyruszeniem na południe do Cieśniny Hudsona (Hudson Strait) na zimę.

Potrafią ocenić przy pomocy dźwięku grubość i jakość lodu i wyłamują otwory w pokrywie lodowej. Zaobserwowano, że potrafią pokonać lód grubości nawet 0,6 m. Pływają powoli (5-8 km/godz), dlatego są łatwym łupem kanadyjskich Inuitów, którzy chętnie polują na ten gatunek.

Mimo swojej wielkości (ok. 50-60 ton), wieloryby grenlandzkie są raczej nieuchwytne i do niedawna naukowcy musieli polegać jedynie na niższej jakości obserwacjach lotniczych wykonanych przy użyciu małych samolotów na dużych wysokościach.

zz wieloryby

Uzyskane ujęcia z drona zostały opublikowane i posłużą zarówno badaczom, jak i opinii publicznej na spojrzenie z bliska na wspaniałe gatunki arktyczne.

- To było absolutnie niesamowite zobaczyć, jak wieloryby zostają spokojnie udokumentowane przy pomocy drona. Możemy oglądać ich falowanie, trzepot płetwami, poruszanie ogonem, nawiązywanie stosunków towarzyskich, wszystko podczas filmowania w bezpiecznej odległości – mówi Brandon Laforest, starszy specjalista gatunków arktycznych i ekosystemów z World Wildlife Fund Canada. Ujęcia pomogą naukowcom w wypełnieniu luki na temat biologii i strategii karmienia tych ssaków.

Więcej – TUTAJ.