Bombardier zwolni 7,5 tys. pracowników

Rynek Top News paźd 24, 2016 at 4:00 pm

zz bomb1Firma Bombardier ogłosiła, że w ramach programu optymalizacji, zlikwiduje kolejne 7500 miejsc pracy czyli 10% swoich pracowników, z czego 2000 w całej Kanadzie, a resztę poza granicami.  Firma oczekuje, że program przyniesie oszczędności w wysokości około 300 milionów dolarów do końca 2018 roku. Aż 2/3 zwolnień ma dotyczyć sektora kolejowego, a reszta sektora lotniczego.

Bombardier ogłosił w piątek szereg działań, które wynikają z pięcioletniego planu restrukturyzacji firmy, którą zapoczątkował zatrudniony w lutym 2015 r. prezes Alain Bellemare. Działania te zmierzają do poprawy rentowności firmy, zwiększania zysku, redukcji kosztów i podnoszenia potencjału produkcyjnego.

Plan Bombardiera wyznacza liczbę cięć posad pracowniczych na całym świecie. Ma to nastąpić w przeciągu najbliższych ośmiu miesięcy. Firma zapowiada, że zwolnionych zostanie 7,5 tys. pracowników – 2 tys. w Kanadzie (w tym 1.5 tys. w Quebecu), a 5,5 tys. w innych częściach świata. Zmiany zostaną przeprowadzone w ramach optymalizacji sił roboczych i specjalizacji konkretnych lokalizacji.

zz bomb2Na razie ciężko stwierdzić czy zwolnienia obejmą też zakłady produkcyjne Bombardiera w Polsce, co dopiero ma zostać ustalone.

Działania podejmowane przez spółkę obejmą usprawnienie funkcji administracyjnych i w innych działach, niezwiązanych z produkcją. Nacisk będzie też postawiony na stworzenie centrów doskonalenia projektów i produkcji. Dalsze szczegóły mają zostać ustalone, gdy firma przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami pracowników w ciągu najbliższych tygodni.

– Po udanych działaniach w zeszłym roku zmniejszających ryzyko biznesowe, skupiliśmy się teraz na budowaniu drogi do rentowności firmy, wzrostu zarobków i generowania zysków. Działania ogłoszone dzisiaj sprawią, że będziemy mieć odpowiednią strukturę kosztów, sił roboczych i organizacyjną, by konkurować i wygrywać w przyszłości – komentuje Alain Bellemare.

Bombardier zapowiedział, że wpływ na poziom zatrudnienia zostanie częściowo zrekompensowany rekrutacją do sektorów związanych z kluczowymi programami rozwojowymi, w tym Seria C i Global 7000 oraz do nowych projektów kolejowych.

zz bomb4Firma spodziewa się osiągnąć powtarzające się oszczędności około 300 mln dolarów do końca 2018 r. Przewidziano osiągnięcie od 225 mln dolarów do 275 mln dolarów oszczędności w zakresie samej restrukturyzacji od czwartego kwartału 2016 r., aż do końca 2017 r.

– Kiedy rozpoczęliśmy nasz plan naprawczy w ubiegłym roku zobowiązaliśmy się do przekształcenia naszej firmy. Pozwoli nam to na obniżenie kosztów, by wykorzystać nasz potencjał i stać się bardziej efektywną firmą we wszystkich naszych działaniach, i to jest dokładnie to, co robimy – przekonuje Bellemare. – Restrukturyzacja zawsze jest trudna. Jednak działania ogłoszone dzisiaj są konieczne do zapewnienia długofalowej konkurencyjności Bombardiera.

Bombardier zatrudnia obecnie 31,200 pracowników w sektorze lotniczym i 39,400 w kolejowym.