Idzie lasem pani jesień, jarzębinę w koszu niesie

Porady babci Jelonki Series paźd 24, 2016 at 9:09 pm

Pamiętacie z dzieciństwa czerwone owoce jarzębiny, z której robiliśmy sznury korali? Mało kto jednak wie, że te małe, czerwone kuleczki mają cenne, lecznicze właściwości. Poza kwasami organicznymi i karotenoidami posiadają dużo witaminy C oraz prowitaminy A. Dzięki temu mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Mają też właściwości moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i jelit, łagodzą podrażnienia wątroby. Pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej oraz  w przewlekłych zaburzeniach trawiennych.

W zależności od potrzeb jarzębinę można przetwarzać na wiele różnych sposobów. Można przygotować sok, nalewkę, dżem, likier, wyciąg czy napar. Można ją też ususzyć albo zamrozić i wykorzystać w późniejszym terminie. Ważne jest jednak, byśmy zbierali owoce z dala od ruchliwych ulic i centrów miast. Mogą one bowiem kumulować wiele toksycznych substancji. Wyprawa na łono natury jest zatem jak najbardziej wskazana.186371_jarzebina-bukiet-wazon-koszyk-kompozycja

Jednak uwaga! Świeże owoce jarzębiny zawierają toksyczny kwas parasorbinowy, który może między innymi wywoływać wymioty, nudności i biegunkę. W związku z tym nie należy spożywać surowych owoców jarzębiny. Zbieramy owoce w pełni dojrzałe, po przymrozkach, susząc w temperaturze około 40 °C (polecam zakup dehydratora, w którym można idealnie ustawić wymaganą temperaturę).

Właściwości pielęgnacyjne jarzębiny są mniej znane, przez co niedoceniane. Kremy, kompresy i płukanki z dodatkiem tych owoców likwidują cienie pod oczami i zmniejszają opuchliznę. Działają ściągająco, antybakteryjnie i odżywczo. Jarzębina pomaga na skórę – leczy trudno gojące się rany i rozszerzone naczynka. Ogranicza rozwój grzybów oraz bakterii, co powoduje, że skóra staje się gładsza, pozbawiona wyprysków

W dawnych czasach jarzębina pomagała przetrwać biedę. Gdy rodzinom brakowało mąki do pieczenia chleba, ucierano owoce jarzębiny i one zastępowały mąkę. Nawet myśliwi upodobali sobie jarzębinę. Używali jej jako wabika na ptaki.

Istnieje nawet legenda o jarzębinie. Dawno, dawno temu, gdy ludzie poznali to drzewo, owoce jarzębiny miały słodki smak, jak miód. Ludzie jednak nie pielęgnowali drzewa, więc ono się zemściło. Od tamtej pory wydaje gorzkie, cierpkie owoce zamiast słodkich jak miód.

Konfitura z jarzębinyJarzebina_do_mies_i_serow_II

Kilogram owoców jarzębiny zalewamy pół litrem wody i zasypujemy ½ kg cukru. Gotujemy, mieszając, aż jarzębina zrobi się szklista. Konfiturę gorącą przekładamy do słoików i mocno zakręcamy. Konfitura jest dobrym dodatkiem do deserów, mięs, herbaty i czekolady o gorzkawo – kwaśnym smaku.

 

 

62054885 - rowanberry tincture vodka on wooden table with ashberry fruitsJarzębinowy likier

Kilogram umytych owoców jarzębiny wkładamy do dużego słoika, zalewamy pół litrem spirytusu i pół litrem wódki. Odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na 2 tygodnie. Potem filtrujemy i łączymy z wystudzonym syropem przygotowanym ze szklanki wody i szklanki cukru. Przelewamy do butelek. Likier jest gotowy po około 3 miesiącach.

Kilogram umytych owoców jarzębiny wkładamy do dużego słoika, zalewamy pół litrem spirytusu i pół litrem wódki. Odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na 2 tygodnie. Potem filtrujemy i łączymy z wystudzonym syropem przygotowanym ze szklanki wody i szklanki cukru. Przelewamy do butelek. Likier jest gotowy po około 3 miesiącach.

 

Jarzębinowa nalewka

nalewka-z-jarzebiny-165056

Pół kilograma dojrzałych owoców jarzębiny, zalewamy na 2 tygodnie pół litrem wódki, w butelce z ciemnego szkła. Przelewamy miksturę do drugiej butelki, zalewając znów pierwszą kolejnym pół litrem wódki na kolejne 2 tygodnie. Potem cedzimy drugą miksturę. Obie wlewamy do garnka i mieszamy z 4 łyżkami stołowymi miodu. Mieszankę przelewamy do ciemnych butelek i przechowujemy w ciemnym miejscu. Nalewka działa rozgrzewająco w zimowe wieczory i jest dobra na trawienie. Ma tylko jedną wadę – dojrzewa pół roku. Ale cierpliwość się opłaci, bo właściwości ma wspaniałe.