Co stoi za wetem w sprawie CETA?

Kanada Top News paźd 26, 2016 at 4:00 pm

zz cetaPremier Walonii Paul Magnette znalazł się w ogniu krytyki w związku z zawetowaniem umowy CETA z Kanadą. Politykowi wytyka się niejasny stosunek do handlu bronią z Arabią Saudyjską – pisze magazyn “Politico”.

Laurens Cerulus i Christian Oliver przyglądają się na łamach “Politico” sytuacji Walonii, której premier “wyrósł na socjalistycznego bohatera, zmagającego się z intensywnym naciskiem ze strony państw Unii Europejskiej”, nie zgadzając się na układ handlowy z Kanadą.

Najgłośniejsze głosy krytyki pod adresem Magnette’a pochodzą z Flandrii, która odpowiada za 90 procent belgijskiego eksportu do Kanady. Jak pisze “Politico”, weto sąsiedniej Walonii wywołało u Flandryjczyków “wściekłość”.

“Socjaliści wolą sprzedawać broń do Arabii Saudyjskiej niż jabłka i gruszki do Kanady” – oświadczył premier Flandrii Geert Bourgeois.

Jego słowa mają związek z faktem, że waloński rząd posiada 100% akcji firmy FN Herstal, jednego z największych na świecie producentów broni i dostarczyciela uzbrojenia dla amerykańskiej piechoty. Zarysowuje się tutaj konflikt interesów, ponieważ Walonia odpowiedzialna jest za wydawanie licencji na eksport broni na Bliski Wschód i czyni to szerokim gestem. Dzięki temu podratowana jest pozostająca w kryzysie walońska gospodarka. Jednak sprzedaż broni na pogrążony w konflikcie Bliski Wschód, a wcześniej libijskiemu dyktatorowi Kadafiemu, wywołuje moralny sprzeciw. Zwłaszcza, że sprawy eksportu broni waloński rząd załatwia za “zamkniętymi drzwiami”.

Premier Walonii Paul Magnette z kopią umowy CETA

Premier Walonii Paul Magnette z kopią umowy CETA

Tutaj wracamy do osoby Magnette’a, który – przy jednoczesnym krytykowani i blokowaniu CETA – w pozytywnych słowach wypowiada się o handlu bronią z Arabią Saudyjską.

Co więcej, w 2014 roku waloński parlament zaaprobował umowę na sprzedaż broni do Kanady za zawrotne 3,2 miliarda euro. Miała być ona montowana w kanadyjskich fabrykach na pojazdach, które – już uzbrojone – miały zostać sprzedane do Arabii Saudyjskiej. O tym, że zamontowana na pojazdach broń ma ostatecznie trafić na Bliski Wschód, waloński rząd jednak milczał i nie chciał nawet komentować sprawy.

W przypadku zawarcia CETA tego typu umowy musiałyby być jawne. Czy to jest przyczyna oporu Magnette’a przed zawarciem układu z Kanadą?

Ze względu na stanowisko Belgii Unia Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają. Ciągle możliwe jest, że szczyt UE-Kanada odbędzie się zgodnie z planem w czwartek w Brukseli.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że dotrzymanie czwartkowego terminu podpisania umowy CETA nie jest sprawa najważniejszą.

“Najważniejsze jest to, by wypracowano porozumienie, tak by Belgia mogła podpisać umowę w odpowiedniej chwili” – powiedział Juncker w PE.

Belgijski minister spraw zagranicznych Didier Reynders powiedział w środę rano, że rozmowy prowadzone między rządem federalnym a przedstawicielami regionów i wspólnot językowych w sprawie CETA posunęły się naprzód.

Także premier Magnette oświadczył, że trwają negocjacje w dobrej wierze, ale nie można mówić ani o postępie, ani o paraliżu.