Zagrajmy to jeszcze raz!

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie Series paźd 26, 2016 at 5:32 pm

Znała ich cała Polska, a ich twórczośc na zawsze weszła w kanony piosenki aktorskiej. Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stworzyli dzieło ponadczasowe, szalenie inteligentne , specyficzne w sposobie przekazywania treści.

4575a92b-43b2-4ada-a433-21223f2ce099

Kabaret  Starszych Panów wystartował z premeriowym  spektaklem w Telewizji Polskiej, na żywo, 16 października 1958. Eleganckie fraki, cylindy, nienaganne maniery, skrzące się inteligentnym dowcipem skecze dialogi i piosenki stanowiły znakomity kontarst dla siermiężnej, szarej rzeczywistości. Wiele scen improwizowano, zdarzały się wpadki. Starsi Panowie lubili teksty z  pozoru absurdalne, ale zawsze pełne subtelnych odniesień do otaczającej rzeczywistości. Widzowie ich uwielbiali, władza niekoniecznie, ponoć podczas emisji Gomółka rzucał kapciami w telewizor. Stałymi gośćmi programów byli najlepsi polscy aktorzy i wokaliści lat 60. i 70., m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Bohdan Łazuka i Bronisław Pawlik. Kalina Jędrusik, którą niektórzy uznawali za „zbyt perwersyjną”, w jednym z wywiadów opowiadała: – „Próby ”Kabaretu Starszych Panów” wspominam jako coś najmilszego w mojej artystycznej karierze, coś niepowtarzalnego, za czym się tęskni. To były próby jedyne w swoim rodzaju. Nastrój, jaki tam panował był niesamowity. Po wejściu do studia człowiek się natychmiast zmieniał”.

Z czystym sumieniem stwierdzić można, że było to jedno z najistotniejszych zjawisk w historii polskiego kabaretu. I choć czasy już nie te, nie ten poziom i nie ta klasa – piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów to dziś klasyki, które znamy wszyscy, choć często nie zdajemy sobie do końca sprawy, że pochodzą właśnie z ich programu. Powrót do tak znakomitego materiału, bogatego i uniwersalnego w obu warstwach – muzyczne i słownej – to zawsze gwarancja uczty dla każdej wrażliwej duszy. 18 listopada największe szlagiery Przybory i Wasowskiego przypomni Wam Grupa Artystyczna LEP „Pod muszką”. 19:15, restauracja Orbit. Bilety w cenie 40 CAD (wliczone wino i ciepła kolacja). Bo przecież piosenka jest dobra na wszystko.

Mucha_Starsi Panowi_listopad2016