CETA odblokowana, Kanada “ostrożnie optymistyczna”

Kanada Top News paźd 28, 2016 at 12:05 pm

zz ceta3Parlament Walonii zagłosował za podpisaniem umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Wcześniej francuskojęzyczny region Belgii blokował tę umowę, co mogło pogrzebać porozumienie, gdyż Belgia potrzebowała zgody wszystkich regionów. 58 deputowanych było za, a pięciu zagłosowało przeciw CETA.

Pozwala to na podpisanie umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE, do czego ma dojść w niedzielę.

Sukces w negocjacjach ogłosił premier Belgii Charles Michel. Teraz, po uzgodnieniu wspólnej deklaracji, dokument przekazano organom UE: Radzie Europejskiej i Komisji Europejskiej, bowiem belgijskie porozumienie musi zostać zaakceptowane przez pozostałych partnerów unijnych.

Szef dyplomacji Kanady Stephane Dion z ostrożnym optymizmem odniósł się do wiadomości z Belgii o porozumieniu rządu federalnego i regionów w sprawie spornych punktów.

Premier Walonii Paul Magnette i szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz

Premier Walonii Paul Magnette i szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz

- Jeśli to się skonkretyzuje, to jest doskonała wiadomość - powiedział Dion, który przebywa w Paryżu. Dodał, że jest “ostrożnie optymistyczny” co do dalszego biegu wydarzeń, a Kanada jest gotowa do podpisania umowy CETA.

- Cieszę się z dobrych informacji przekazanych przez premiera Charlesa Michela. Jak tylko wszystkie procedury dotyczące podpisania CETA przez UE zostaną sfinalizowane, skontaktuję się z premierem Justinem Trudeau - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Premier Kanady do ostatniej chwili był gotów przylecieć do Brukseli na zaplanowany na czwartek szczyt UE-Kanada. Porozumienie, które otwiera drogę do podpisania CETA, zostało zawarte jednak zbyt późno.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą.

Protest przeciw CETA pod KPRM w Warszawie

Protest przeciw CETA pod KPRM w Warszawie

CETA to bardzo rozległa umowa dotycząca handlu i gospodarki. Sam dokument liczy ponad 1500 stron. Celem CETA jest stworzenie strefy wolnego handlu między Unią Europejską a Kanadą. Chodzi m.in. o: zniesienie większości ceł, większy wzajemny dostęp do rynków dla przedsiębiorców, usunięcie większości barier w handlu produktami rolnymi i regulację praw własności intelektualnej.

CETA zawiera też wiele zapisów, które budzą poważne wątpliwości. Co przede wszystkim niepokoi? Może ona mieć negatywne konsekwencje dla rolników; może doprowadzić do tego, że Europa będzie musiała obniżyć normy jakości żywności, by dopasować je do tych zza oceanu. Jednym z poważniejszych zarzutów wobec CETA jest kwestia wspierania przedsiębiorstw w sporach z państwami.