Furtka się otwiera: przyjmiemy 300 tysięcy imigrantów

Kanada Top News list 1, 2016 at 12:00 pm

zz imi88Minister Imigracji John McCallum ujawnił plany przyjęcia nowej, większej  stalej kwoty imigrantów i uchodźców w 2017 roku: 300 tysięcy osób (dotąd wyznaczany pułap to 260 tys.).

- Zwiększenie liczby imigrantów jest dobrą polityką, biorącą pod uwagę względy demograficzne. Jestem o tym głęboko przekonany - stwierdził minister McCallum. - Wyznaczenie stałej kwoty to podstawa wzrostu imigracji w przyszłości.

Oświadczenie ministra oddala zarzut, że ostatecznie uległ on presji środowisk sprzeciwiających się przyjmowaniu większej liczby imigrantów – zauważają agencje.

W klasie “ekonomicznej” (czyli pracowników wykwalifikowanych, przedsiębiorców oraz opiekunek do dziecka) – roczny pułap przyjęć zwiększono ze 160,600 do 172.500 osób. W klasie rodzinnej liczba sponsorowanych małżonków, partnerów, dzieci, rodziców oraz dziadków wzrośnie z 80.000 do 84.000 osób.

Niedawno rząd zobowiązał się także do sprowadzenia prześladowanych przez ISIS Jazydów uciekających przed ludobójstwem. Niebawem poznamy ich dokładną liczbę.

Minister Imigracji John McCallum

Minister Imigracji John McCallum

McCallum powiedział, że w późniejszym terminie ogłosi sposoby usprawnienia procesu przyjmowania do Kanady wnioskodawców “ekonomicznych” i poprawienia procesu przyznawania stałego pobytu dla studentów międzynarodowych. Dodał, że studenci zagraniczni to jedni z najlepszych kandydatów na Kanadyjczyków, którzy jednak w przeszłości zostali “zaniedbani przez system”.

Sekretarz parlamentarny Kevin Lamoureux powiedział, że imigranci mogą nie tylko objąć nieobjęte stanowiska pracy, ale także przyczynią się do rozwoju gospodarki prowincji i wzbogacą strukturę społeczną. Gdyby nie imigranci, populacja jego prowincji, Manitoby, spadłaby w ostatniej dekadzie.

- Imigracja odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o przyszłość Kanady, w szczególności w regionach, gdzie groźba depopulacji jest rzeczywistością. Manitobie i innym prowincjom grozi wyludnienie - powiedział Lamoureux.

Wielu wiodących kanadyjskich przedsiębiorców domagało się od ministerstwa zwiększenia pułapu przyjmowanych imigrantów nawet do 450 tys. w ciągu najbliższych 5 lat. Ich zdaniem pomogłoby to ożywić gospodarkę oraz wspomóc koła biznesu przyciągnięciem utalentowanych specjalistów z całego świata.

Pomysłom tym sprzeciwiały się środowiska anty-imigranckie, które wskazywały, że już w 2016 r. Kanada przyjmuje rekordową liczbę aż 300 tys. imigrantów. Wśród nich pokaźną grupę stanowili uchodźcy syryjscy. Do Kanady przybyło łącznie 25 tys. osób z Syrii. Ich pobyt i podróż do Kanady były sponsorowane zarówno przez rząd federalny, jak i instytucje pozarządowe oraz osoby prywatne. Zdaniem rady ds. multikulturalizmu, kraj nie powinien koncentrować się na uchodźcach, a raczej postarać się, by do Kanady trafiali wyjątkowo utalentowani przedsiębiorcy oraz najzdolniejsi studenci, którzy będą przyczyniać się do wzrostu gospodarczego i rozwoju innowacyjności. Nowe, większe ilościowo limity imigracji w Kanadzie wymuszone zostały przez nowe wyzwania demograficzne, jak starzenie się społeczeństwa i zwiększające się różnice w popycie na niektóre profesje.

zz imi9

W 2016 roku celem rządu federalnego było przyjęcie 300.000 nowych imigrantów, mimo iż rada doradcza rządu ds. wzrostu gospodarczego zalecała nasilenie procesu imigracji przez podniesienie poprzeczki nawet do 450.000 osób rocznie ze szczególnym naciskiem na osoby wykwalifikowane, wykształcone i na ludzi biznesu.

Krytyk ds. imigracji z ramienia NDP, Jenny Kwan idzie jeszcze dalej i uważa, że Kanada może rozsądnie poradzić sobie ze wzrostem liczby imigrantów nawet do pół miliona osób rocznie.

Przeprowadzono nawet debatę wśród kanadyjskiego społeczeństwa dotyczącą tego czy zwiększona imigracja jest konieczna w czasach wysokiego bezrobocia, dotykającego zwłaszcza młodych Kanadyjczyków.

- Jeśli rząd zamierza zaprosić więcej imigrantów, należy podjąć kroki, aby zapewnić im płynną integrację - mówi Emily Gilbert, profesor Canadian Studies Program z Uniwersytetu Torontońskiego. - A to obejmuje m.in. zatrudnienie, które musi być dostosowane do ich poziomu umiejętności, tak aby rodziny nie musiały doświadczać niepotrzebnych trudności finansowych na początku drogi. Nie jestem przeciwko powiększaniu kwot imigrantów, w pełni je popieram. Ale w ostatniej dekadzie mieliśmy wyraźnie pogarszającą się tendencję pod względem gospodarczym i należałoby to wziąć pod uwagę.

zz imi1Raport przyrządowej Rady Doradczej zaleca wyszukiwanie wśród chętnych na imigrację do Kanady przede wszystkim talentów biznesowych oraz zagranicznych studentów, co miałoby zmaksymalizować korzyści ekonomiczne związane z polityką imigracyjną, a w końcowym rozrachunku “podniesie standard życia dla wszystkich Kanadyjczyków.”

Gilbert twierdzi, że zbyt szybkie zwiększanie kwot przyjmowania imigrantów bez wystarczającego wsparcia socjalnego może jednak doprowadzić do problemów społecznych i gospodarczych.

Również Dory Jade, dyrektor Kanadyjskiego Stowarzyszenia Konsultantów Imigracyjnych uważa, że każde zwiększenie liczby nowo przybyłych musi zostać podparte wieloma działaniami, począwszy od większej liczby pracowników do rozpatrywania wniosków po “wielki zastrzyk” pomocy społecznej, aby ułatwić nowo przybyłym integrację.

zz imi4

Znany torontoński prawnik imigracyjny Lorne Waldman określił podniesienie pułapu przyjęć imigrantów jako “konserwatywne podejście” i uznał je za rozsądne, bo pozwala uniknąć ogromnych nakładów na programy społeczne, takie jak kursy językowe i zapewnienie mieszkań.

Maria Krajewska

Maria Krajewska

- Rząd liberalny już wcześniej sygnalizował, że zaproponuje specjalne uprawnienia dla studentów zagranicznych, którzy kończą tu uczelnie i dla ludzi którzy legalnie pracują tu na kontraktach. I że zmniejszona zostanie liczba punktów wymagana do otrzymania pobytu stałego według systemu “Express Entry” - mówi Maria Krajewska, konsultant imigracyjny z Toronto. – Nie zostaną zbyt zwiększone kategorie obciążające dla państwa, jak np. kategorie rodziców, które wchodzą w życie już na początku stycznia. Ale te pozostałe, kategorie ekonomiczne, musiały ulec zwiększeniu. Furtka się właśnie otwiera…

Demografowie wyliczają, że przy takim tempie pozyskiwania świeżej krwi drogą imigracji, populacja Kanady wyniesie 100 mln mieszkańców przed rokiem 2100.