Gitara z 52 strunami

Nowości Top News list 2, 2016 at 12:46 pm
Linda Manzer

Linda Manzer

Linda Manzer od ponad 30 lat prowadzi w Toronto niewielką ale słynną w świecie wytwórnię gitar. Nietypowych, na specjalne zlecenia, “na miarę”. I niezwykle drogich.

Powstał tam m.in. instrument ze wszech miar oryginalny, okrzyknięty hybrydą gitary, harfy i ośmiornicy. Faktycznie, jej “Meduza” jest całkowicie niespotykanym instrumentem: posiada trzy gryfy, wiele progów, 52 struny oraz łączy w sobie harfę i gitarę.

Zamawiającym był duński rysownik, muzyk i kompozytor – Henrik Andersen, który zamówił sobie gitarę o fantazyjnych kształtach sam nie wierząc, że kanadyjska konstruktorka może takiemu projektowi podołać.

Instrument charakteryzuje się niestandardowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi ale posiada wszelkie walory użytkowe.

Meduza

Meduza

Większość instrumentów gitarowych jest obecnie wytwarzanych seryjnie, a u lutników zaopatrują się tylko profesjonalni artyści. Klientami 64-letniej Lindy Manzer są tak uznane sławy jak np. genialny gitarzysta, bezustannie eksperymentujący Pat Metheny. Zamówił on u niej co najmniej 25 różnych instrumentów, w tym słynne 4-gryfowe “Pikasso”. Na jej gitarach grają też Carlos Santana, Liona Boyd, Bruce Cockburn, Paul Simon i wielu innych.

Pat Metheny i jego Pikasso

Pat Metheny i jego Pikasso

W swoim warsztacie w Toronto, Linda Manzer buduje 12-18 instrumentów rocznie. Nie są tanie. Cena jednego egzemplarza waha się od 18 do 25 tys. dolarów.