Bombardier zainwestował w fabrykę we Wrocławiu

Nowości Top News list 3, 2016 at 4:00 pm

zz bomb1Ponad 250 mln złotych zainwestowała w rozbudowę hali produkcyjnej we Wrocławiu kanadyjska firma Bombardier Transportation Polska, która specjalizuje się w rozwiązaniach dla transportu szynowego.

W nowej będą powstawać nadwozia pociągów dużych prędkości dla niemieckich kolei Deutsche Bahn. Produkcja właśnie rusza.  Dzięki inwestycji powstanie 100 miejsc pracy i zatrudnienie zwiększy się do 800 etatów.

Jak zapewnia producent, obecnie to najnowocześniejszy zakład do produkcji taboru kolejowego z innowacyjnymi technologiami. Podczas ceremonii otwarcia nie zabrakło wśród gości ambasadora Kanady, przedstawicieli władz Bombardiera, władz samorządowych i głównych klientów firmy. Nowa hala produkcyjna o powierzchni 20 tys. metrów kw. jest dzisiaj powodem do świętowania Bombardiera. Tym samym wrocławski zakład, jako pierwszy w Polsce, dołączył do światowej elity firm uczestniczących w budowie pociągów dużych prędkości.

We Wrocławiu powstanie 600 nadwozi do wagonów pociągów typu ICE 4. W fabryce będą wykorzystywane technologie, których do tej pory w polskich fabrykach kolejowych nie stosowano. To m.in. spawanie laserem 3D.

- Cieszę się, że Polska staje się też wielkim centrum transportu szynowego - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w otwarciu hali produkcyjnej. Wicepremier, minister rozwoju i finansów podkreślił, że we Wrocławiu powstała jedna z najnowocześniejszych hal produkcyjnych w Europie.

- Bombardier jest jednym z liderów światowych i cieszę się, że taki lider jest z nami tutaj, w Polsce. To zakład, który produkuje swoje pociągi i lokomotywy na najwyższych standardach, najwyższej wartości dodanej. I to jest to, o co nam chodzi w naszej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - powiedział wicepremier.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, by “tworzyć produkty przyjazne dla ludzi, efektywne kosztowo, ale najwyższej jakości i przyjazne dla środowiska”.

Nowoczesna hala Bombardiera dla ICE4 we Wrocławiu otwarta

Nowoczesna hala Bombardiera dla ICE4 we Wrocławiu otwarta

3 listopada odbyła się uroczysta ceremonia, podczas której dokonano otwarcia.

– To bardzo ważny dzień w historii tego zakładu i jej pracowników. Dzisiejszy dzień to tak naprawdę kamień milowy w rozwoju. Przyjeżdżam tutaj od 2001 roku. Widziałem jak ona się rozwija, natomiast dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny. Inaugurujemy otwarcie nowoczesnej hali fabrycznej, gdzie będziemy produkować i malować pociągi IC4. Ten zakład jest jednym z najstarszych i dalej funkcjonujących zakładów produkujących tabor kolejowych w Europie i definitywnie najstarszym, który produkuje tabor w Polsce –powiedział Bard Vantur, szef dywizji produkcyjnej Bombardiera.

Vantur wspomniał też krótko o samej historii tego miejsca. Warto przypomnieć, że produkcja na terenie zakładu rozpoczęła się już w latach trzydziestych XIX wieku, co oznacza około 180 lat tradycji w budowie taboru kolejowego w tym miejscu. Fabryka, znana od 1945 r. jako Państwowa Fabryka Wagonów – Pafawag – została przejęta przez Bombardiera w 2001 roku.

– Ten zakład od jakiegoś czasu produkuje pudła ze stali węglowej dla wszystkich lokomotyw rodziny Traxx. Dostarczamy je do klientów z Polski, Europy, Ameryki Północnej. Produkowaliśmy również lokomotywy do transportu towarowego dla Szwecji. Produkujemy ramy wózków pociągów. Teraz, wraz z tą inwestycją, szczególnie przy wdrożeniu nowoczesnej technologii spawania laserem dla produkcji pudeł IC4, wchodzimy w nową erę rozwoju firmy. Produkcja lekkich pudeł pasażerskich pozwoli nam wprowadzić innowacyjne rozwiązania technologiczne. Nie znam żadnego konkurenta, który tak bardzo rozwinął swoją fabrykę i wprowadził tak nowoczesną technologię – mówił Vantur.

zz bomb2Z kolei Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia, zaznaczył jak ważna jest to inwestycja dla miasta. – Podam tylko dwie liczby. Kiedy 10 lat temu zaczynałem pracować w administracji wrocławskiej, budżet miasta wynosił 1,7 mld zł. W tej chwili to jest 4,5 mld zł. Czyli ponad 12% rocznie przyrostu budżetu – wyjaśniał. Adamski. – To pokazuje skalę tempa w jakiej się rozwijamy. Jesteśmy przekonani, że z naszej strony zrobiliśmy wszystko, aby Bombardierowi inwestycję ułatwić. Składam obietnicę, że również maksymalnie będziemy pomagać, dlatego, że dla nas to jest bardzo ważne. Wrocław się rozwija, Polska się rozwija i po to pełnimy swoje funkcje, żeby tak właśnie było – dodał.

To dla nas wielkie wydarzenie. W tym roku rozpoczynamy proces rekrutacji nowych pracowników, a całkowity poziom zatrudnienia Bombardiera w Polsce przekroczy 2 tys. Jestem starym pracownikiem Pafawagu. Pamiętam różne czasy tej firmy. Jestem bardzo dumny, że przeżywamy dzisiaj moment wzrostu i rozwoju naszej firmy, ale również naszego zakładu w Katowicach i również naszych organizacji w Łodzi i Warszawie – powiedział na zakończenie Janusz Kućmin, przedstawiciel generalny Bombardier Transportation na Polskę.

Bombardier jest największym inwestorem międzynarodowym w branży transportu szynowego w Polsce. Zatrudnia ponad 1500 osób w zakładach w Katowicach, Łodzi, Warszawie i we Wrocławiu.

Rozbudowa fabryki kanadyjskiego Bombardiera to kolejna z dużych inwestycji realizowanych  na Dolnym Śląsku. W październiku LG Chem ogłosił decyzję o budowie pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja o wartości ponad 1,3 mld zł, powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m. in. ponad 700 nowych miejsc pracy.

Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób.

Z kolei Toyota poinformowała, że w ciągu dwóch lat przeznaczy 650 mln zł na rozbudowę fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, gdzie będą produkowane m.in. nowe silniki oraz przekładnie do napędów hybrydowych, przypomina resort.