Znaleziono wrak z wyprawy Sir Johna Franklina

Kanada Top News list 4, 2016 at 4:00 pm
Wrak statku na domyślnych grafikach George’a Becka

Wrak statku na domyślnych grafikach George’a Becka

Dzięki pomocy lokalnych Inuitów naukowcy odkryli w lodach głębokiej północy Kanady wrak statku HMS Terror, stracony w 1846 roku podczas tragicznej ekspedycji Sir Johna Franklina poszukującego Przejścia Północno-Zachodniego.

Jest to jedno z największych odkryć w arktycznej Kanadzie, które pomaga rozwikłać istniejącą od prawie dwóch stuleci tajemnicę.

Wrak został odkryty pod wodą przez członków Arctic Research Foundation na pokładzie statku “Martin Bergmann” z pomocą towarzyszącego lodołamacza. Znalezisko dokonane u wybrzeży Wyspy Króla Williama w Nunavut zostało potwierdzone oficjalnie przez Parks Canada. Dwa lata wcześniej znaleziono wrak innego statku z wyprawy Franklina – HMS Erebus.

zz wyprawa4

Według raportu archeologów z Fundacji Badań Arktyki – kabiny statku i okna jego galerii są w dużej mierze nienaruszone, włazy zamknięte a wiele elementów oprzyrządowania znajduje się nadal na swoim miejscu.

- Pod względem zawartości statku, znalezisko oferuje tak wiele możliwości, że zdumiewają one naszą wyobraźnię - twierdzą badacze. – Nadzwyczaj dobrze zachowało się wiele raczej delikatnych elementów, takich jak materiały organiczne, pisemne dokumenty, wykresy itp. Pozwolą odtworzyć ostatnie dni statku i jego załogi. 

zz wyprawa3

Sir John Franklin był brytyjskim admirałem, żeglarzem i badaczem Arktyki. W latach 1819–1826 odbył dwie wyprawy w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego Ameryki Północnej. W roku 1845 wyruszył na kolejną wyprawę na statkach Erebus i Terror, której zadaniem było przepłynięcie z Morza Baffina do Morza Beringa. Po trzech latach, gdy wyprawa nie dała znaku życia, wysłano na poszukiwanie pierwszą, a później 40 innych wypraw franklinowskich, które ostatecznie ustaliły, że statki Franklina utkwiły w lodach między Wyspą Wiktorii i Wyspą Króla Williama.

Wyprawa spowodowała śmierć 129 ludzi.

zz odkrycie