Doktor zapładniał własną spermą

Kanada Series Top News list 5, 2016 at 4:00 pm

Znany lekarz ginekolog z Ottawy, Bernard Barwin, specjalizujący się w leczeniu bezpłodności, stanie przed sądem za zapładnianie pacjentek swoją własną spermą. Pewne małżeństwo z Ottawy złożyło proponowany pozew zbiorowy przeciwko niemu, twierdząc, że jest ojcem biologicznym ich 26-letniej córki.

zz zaplodW pozwie swym małżeństwo Dixonów twierdzi, że dr Barwin kłamliwie przekonywał ich, że użył spermy Daniela Dixona aby zapłodnić jego żonę Davinę w 1990 roku, kiedy para stara się o dziecko.

Parze tej urodziła się wprawdzie córka Rebecca ale testy DNA jednoznacznie wykazały, że nie jest ona dzieckiem Daniela Dixona. Pozew mówi też, że Rebecca Dixon ma powody, aby sądzić, że jest spokrewniona biologicznie z pewną kobietą w Vancouver, która okazała się być biologiczną córką dr Barwina.

Prawniczka lekarza, Karen Hamway, powiedziała, że złoży oświadczenie obrony w ciągu najbliższych tygodni i odmówiła dalszych komentarzy. Żaden z zarzutów wobec dr Barwina nie został jeszcze udowodniony w sądzie.

Rodzina Dixonów domaga się ogólnego odszkodowania za ból i cierpienie oraz pokrycia dodatkowych kosztów (w tym badań DNA), a także chce wystąpić o zaległe alimenty od lekarza.

Rodzina ta nie miała wcześniej podejrzeń i nie kwestionowała ojcostwa, aż do chwili, kiedy Davina Dixon zaniepokoiła się po tym, kiedy dowiedziała się, że to niemożliwe aby z dwojga rodziców o niebieskich oczach zrodziło się dziecko o brązowych oczach, co stało się w tym przypadku.

Rodzina przeszła testy DNA i dowiedziała się w kwietniu 2015 roku, że prawdopodobieństwo aby Daniel Dixon był biologicznym ojcem Rebeki wynosi zero.

Następnym krokiem było sprawdzenie bogato udokumentowanej dokumentacji dr Barwina w College of Physicians and Surgeons of Ontario. Okazało się wtedy, że w 2013 roku zawieszono mu licencję na dwa miesiące i otrzymał naganę za praktyki stosowane w jego klinice. Na rozprawie dyscyplinarnej Barwin przyznał wówczas, że “błędy w jego praktyce… spowodowały niedostarczenie pacjentom potomstwa od zamierzonych ojców biologicznych”.

Ponadto Rebecca Dixon zauważyła wyraźne fizyczne podobieństwo między sobą a lekarzem i postanowiła zdobyć więcej informacji.

Skorzystała z pomocy strony internetowej, która analizuje pochodzenie na podstawie przesłanego profilu DNA. Stwierdzono wówczas, że kobieta głównie dziedziczy geny Żydów aszkenazyjskich. Według pozwu, dr Barwin identyfikuje się jako członek społeczności żydowskiej w Ottawie.

W kilka miesięcy później Rebecca nawiązała kontakt z mieszkającą w Vancouver Kathryn Palmer, która również zostałą “poczęta” w klinice dr Barwina z pomocą anonimowego dawcy spermy.

Kolejne testy DNA ujawniły, że również Kathryn Palmer była biologicznym dzieckiem lekarza.

Następnie obie kobiety podjęły dalsze badania w celu ustalenia, czy są ze sobą spokrewnione. Wyniki badań DNA ujawniły, że są przyrodnimi siostrami.