Drugie życie starej świeczki

Porady babci Jelonki list 6, 2016 at 11:54 am

Można je kupić w różnych kształtach i kolorach, a gama ich zapachów jest imponująca, prawie tak samo jak i cena. Najtańsze znajdziemy w Dollarama, jednak ich jakość jest nieporównywalna z tymi kupowanymi np. w HomeSense czy Michaels.

Zapalamy je w różnych okolicznościach – podczas świątecznej kolacji, ogrodowego party, albo by pozbyć się w domu nieprzyjemnego zapachu. W wielu domach, na dnie szuflady znajdują się jednak te tradycyjne, długie świece, wypalone do połowy, używane niegdyś awaryjnie w razie przerw w dostawie prądu. Mimo, iż zastąpiły je latarki, ekrany naszych komórkowych telefonów, czy laptopów  – z sentymentu szkoda nam je wyrzucić.trashionbysookie-diy-cadleProponuję dzisiaj kilka sposobów na przywrócenie starym świecom życia.

W łupince

Starą świeczkę obcinamy na tyle, aby zmieściła się do łupiny po orzechu. Tego typu cudeńka pięknie prezentują się np. w miseczce z wodą. Taka dekoracja to wyjątkowa ozdoba zarówno świątecznego stołu, jak też uroczystej kolacji czy też – grilla w ogrodzie. Najlepiej, kiedy świeczek mamy kilka. Możemy je wtedy ustawić w różnych miejscach i zrezygnować zupełnie z innego oświetlenia.

W butelcedsc09970

Stylowe świeczniki możemy stworzyć, umieszczając świeczki w kolorowych lub ciemnoszklistych butelkach. Wymaga to oczywiście wycięcia w każdej butelce denka, chyba że szyjka butelki jest na tyle szeroka, że zdołamy przecisnąć przez nią świeczkę. Wówczas gotową dekorację zapalamy za pomocą zapalarki. Równie dobrze możemy wetknąć świeczkę w szyjkę i pozostawić ją na zewnątrz. Wnętrze butelki wcześniej dekorujemy, np. suszonymi kwiatami czy drobnymi kamyczkami. Długa świeczkę można także ustawić na wylocie butelki – spływający po niej wosk stworzy oryginalny świecznik.

 W filiżance

22Do stworzenia oryginalnego świecznika możemy użyć starych, nieużywanych filiżanek. Resztę miejsca wewnątrz naczynia możemy wypełnić według uznania, np. suszonymi płatkami kwiatów. Taki oryginalny, świecący serwis prezentuje się o niebo lepiej, niż jedna filiżanka wetknięta w drugą, upchnięte gdzieś w rogu szafki.

W muszelce

diy-outdoor-shell-candle

Końcówki po wypalonych świeczkach możemy także umieścić w muszelkach.Trzeba jednak uważać, aby muszla nie przechyliła się na bok, warto ją więc czymś podeprzeć, np. inną muszelką, odwróconą dnem do góry.

W skórce

Oryginalne świeczki możemy zrobić, umieszczając je także w skórkach po owocach, np. po pomarańczy czy cytrynie. Nie tylko pięknie wyglądają, ale wypełniają dom cudownym aromatem.
Wszystkie tego typu świeczniki możemy zrobić na dwa sposoby. Najprościej jest oczywiście umieścić małą końcówkę wypalonej już po części świeczki w wybranym przez siebie pojemniku (butelka, muszla, skorupka itp.). Możemy ją także stworzyć samodzielnie przy pomocy roztopionego wosku bądź przetopionych starych świeczek, z których formujemy wnętrze świecznika.