Policja przez lata inwigilowała dziennikarzy

Kanada Top News list 6, 2016 at 12:30 pm
Inwigilowani dziennikarze: Marie-Maude Denis, Isabelle Richer i Alain Gravel

Inwigilowani dziennikarze: Marie-Maude Denis, Isabelle Richer i Alain Gravel

Policja przyznała, że przez pięć lat inwigilowała 6 reporterów z Quebecu, sprawdzając połączenia telefoniczne trojga dziennikarzy publicznego Radia Canada. Robiono to w ramach prowadzonego dochodzenia w sprawie przecieków do prasy. 

Służby potwierdziły również, że inwigilowały dwóch dziennikarzy dziennika „La Presse” i jednego dziennikarza „Journal de Montreal”.

O aferze pisze m.in. portal cbc.ca. Rząd Quebecu zapowiada przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Dziennikarze, prawnicy i politycy piętnują naruszenie wolności prasy.

Działania miały związek z dochodzeniem, w ramach którego sprawdzano wpływy organizacji przestępczych na branżę budowlaną w Quebecu. Tym tematem interesowali się również dziennikarze (m.in. z magazynu śledczego “Enquête”), a policja chciała wiedzieć skąd czerpią informacje.

zz dzienniakrze2Obecny premier Quebecu Philippe Couillard zapowiada zmiany w prawie, które miałyby chronić tajemnicę dziennikarską na równi z tajemnicą adwokacką czy sędziowską i gwarantować bezpieczeństwo rozmówców przedstawicieli mediów.

Ponadto minister bezpieczeństwa Quebecu Martin Coiteux zapowiedział powołanie komisji śledczej na szczeblu administracyjnym i kontrolę i ewentualne sankcje w służbach policyjnych, zwłaszcza w antykorupcyjnym wydziale UPAC.