Smak Islandii

Nowości Top News list 8, 2016 at 4:00 pm

zz islandia2Po raz szósty z rzędu w centrum Toronto można zapoznać się z tym, co ma do zaoferowania wyspiarska Islandia jeśli chodzi o kuchnię oraz kulturę i sztukę. Może to być istotne doświadczenie dla osób planujących emigrację do tego kraju. Kraju, w którym język polski jest najczęściej używany po lokalnym (islandzkim).

Wydarzenia przybliżające nam egzotyczną w końcu Islandię mają miejsce w wielu różnych punktach miasta od czwartkowego wieczora (10 listopada) do niedzieli włącznie.

Czterodniowy festiwal zawiera wiele atrakcji. Umożliwia poznanie ciekawej atlantyckiej kuchni, filmów literatury i muzyki tego niezwykle oryginalnego kraju, który ostatnio zapisał się przede wszystkim jako ojczyzna bardzo walecznych piłkarzy.

Grillið

Oto kilka przykładów.

zz islandia3Restauracja Jump z kucharzem Sigurðurem Helgasonem oferuje m.in. cztero-daniowe posiłki, takie jak dorsz z kalafiorem w trzech odmianach, grillowane filety z jagnięciny czy słynna islandzka ziemniaczana wódka z kminkiem – Brennivin.

W księgarni Ben McNally Books odbędzie się wieczór autorski z pisarką Elizą Reid.

Z kolei kino The Royal zaprasza na bezpłatny pokaz głośnego debiutu reżysera Benedikta Erlingssona – “Of Horses and Men”.

Horseshoe Tavern oferuje zaś na fuzję muzyki islandzkiej i kanadyjskiej w ramach koncertu “Reykjavik Calling”. Wystąpią islandzcy artyści Axel Flóvent oraz  Ceasetone wraz z torontońskim duetem LAL. Wstęp jest bezpłatny.

Pełny rozkład imprez: TUTAJ.

oraz na Facebooku – TUTAJ, gdzie można dokonać rezerwacji.

Według najnowszych danych Polacy stanowią w Islandii drugą grupę etniczną po Islandczykach i 3.36% populacji. Obecnie ponad 8 tysięcy Polaków mieszka w Islandii, z tego około 1500 we Fjarðabyggð, gdzie stanowią 75% załogi budującej fabrykę aluminium Fjarðarál. Co trzeci mieszkaniec tej miejscowości to Polak.

Fjarðabyggð

Fjarðabyggð