W czasie deszczu dzieci się nudzą

Porady babci Jelonki list 8, 2016 at 9:00 pm

Te małe istotki nudzą się nie tylko podczas deszczowych dni. 

Tak naprawdę chcą byśmy spędzali z nimi cały dzień. Od kiedy się urodziły nie robimy nic innego jak tylko wymyślamy zajęcia i …zaczyna brakować nam pomysłów. Przeczytajcie nasze propozycje, może coś wam się spodoba? I pamiętajcie, do zorganizowania zabawy nie musimy wydawać pieniędzy, większość akcesoriów możecie kupić w ulubionej przeze mnie Dollaramie, albo wyszperać z babcinych kufrów “ze skarbami”.

Kiedy chcesz zostać w domu, ale masz mało miejsca
1. Stwórzcie wspólny obraz. Do tego naprawdę niewiele potrzeba. Wystarczy wziąć duży brystol i farbki, zasiąść do stołu kuchennego i malować. Każdy z was niech namaluje co tylko zechce, a potem stwórzcie z tego historyjkę. Jeżeli nie masz dużej kartki, nie szkodzi. Połącz zszywaczami lub taśmą klejącą zwykłe kartki A4, albo rozłóż karton w którym ostatnio przyniosłeś zakupy. Nie masz farbek? To też nie przeszkoda, weź kredki, pisaki, długopisy. Dzieciom naprawdę jest obojętne czym i na czym rysujecie. Liczy się dobra zabawa.dzieci farbki
2. Rozpoznawanie kształtów. Zbierzcie dużą ilość przedmiotów z całego domu, schowajcie do dużego pojemnika lub worka. Niech każde z Was podejdzie i nie patrząc spróbuje tylko za pomocą dotyku zgadnąć co za przedmiot ma w ręce. Wygra ten kto zbierze najwięcej punktów.
3. Zabawa w roznoszenie. To zabawa dobra dla młodszych, ale chodzących już dzieci. Chciałeś akurat poukładać porozrzucane przedmioty? Świetny pomysł na zabawę. Chodźcie po całym mieszkaniu i szukajcie rzeczy które leżą w nieodpowiednim miejscu, niech każde z dzieci po kolei odniesie je tam gdzie powinno się znajdować. Można się zdziwić jakim dobrym obserwatorem są nasze dzieci.
4. Robienie prania. Wysyp z kosza na bieliznę wszystkie ubrania. Rozłóż obok siebie kolorystycznie po jednym ubraniu tak jak będziesz je prała. Niech dziecko według schematu podzieli resztę prania, a potem wrzuci do pralki. Dzieci uwielbiają takie czynności.

Kiedy masz dużo czasu i chęć spędzenia go na dworze
5. Tu możliwości jest wiele, najbardziej lubianą jest zabawa w chowanego. A co powiecie na podchody? To moja ulubiona zabawa z dzieciństwa! Jeśli masz parzystą liczbę dzieci podzielcie się na równe grupy. Połowa w drużynie z mamą, połowa z tatą. Możecie też podzielić się na chłopców i dziewczynki, albo dzieci młodsze i starsze. Podzieleni, to czas start!
6. Wyścigi. Stwórzcie niepowtarzalny tor przeszkód. Najpierw slalom z kamieni, potem skoki przez stertę liści, a na końcu dwa okrążenia wokół ułożonego z patyczków koła. Tory wymyślajcie i zmieniajcie na sto różnych sposobów. Podzielcie się na dwie drużyny i rywalizujcie. Dorośli pamiętajcie aby wyścigi zakończyć remisem!

Kiedy chcesz, aby dzieci się wyciszyły
7. Weźcie latarkę i ulubioną książkę, następnie usiądźcie całą rodziną w kole tworząc filary, przykryjcie się kocem i czytajcie.
8. Kolejna zabawa z latarką. Połóżcie się na podłodze, zgaście światło. Włącz latarkę i kieruj strumień światła na sufit. Twórz figury i „rysuj kształty”. Możesz dołączyć do tego cicho muzykę. To dobre wyciszenie dla dzieci i chwila relaksu dla Ciebie.
Masz bardzo malutkie dziecko, które nie skończyło jeszcze roku? Dla ciebie też coś mam!y9 copy
9. Od 0 do pół roku – turlanie, masowanie, śpiewanie, czytanie, tańczenie, kołysanie. Dziecko na tym etapie zainteresuje wszystko co nowe, a nowego w otoczeniu jest sporo. Pokazuj mu i daj do rączek przedmioty o różnych kolorach, kształtach i strukturach. Z zainteresowaniem będzie je poznawał. Połóż sobie dziecko na wyprostowanych kolanach, twarzą do siebie i pokazuj mu jego części ciała; paluszki, rączki, nosek, oczka itd.
10. Od pół roku do roku – wszelkiego rodzaju wieże i piramidy. Układajcie z czego tylko przyjdzie wam ochota. Klocki, puste pojemniki po jogurtach czy kartoniki po mleku, dla dziecka i tak największą frajdą będzie burzenie.
11. Popularna uwielbiana zabawa „a kuku”, pokaż dziecku zabawkę, a potem na jego oczach zakryj ją poduszką lub kocykiem. Dziecko będzie zachwycone kiedy „odnajdzie” zabawkę.

Twoje dzieci są w wieku szkolnym, stwórzcie coś razem
12. Co powiesz na karmnik dla ptaków? To wspaniale zagospodarowany czas dla dzieci które chodzą już do szkoły podstawowej. Najpierw zróbcie projekt, potem zbierzcie materiały i zabierzcie się do pracy. To efektywnie spędzony czas, po pierwsze spędzicie go razem, po drugie Twoje dziecko nauczy się kolejnej czynności. Coś innego? Rodzinnie robione ozdoby świąteczne, albo wspólne pieczenie ciasteczek.

wspolne gotowanie

13. Wiele radości sprawia dzieciom wspólne gotowanie z mamą. Pozwólcie maluchom udekorować ciasteczka, albo stworzyć własną pizzę.
14. Duże nastoletnie dzieci też lubią spędzać czas ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Za wami już wiele wspólnych lat i przygód, stwórzcie kronikę rodzinną. Podzielcie się pracami; pisanie, malowanie, dobór fotografii – jest tak wiele do zrobienia.
15. Możesz też zaproponować swojej rodzinie wspólne pisanie książki. Potrzebujesz tylko zeszytu i długopisu. Ze smacznym ciastem i kubkiem herbaty siądźcie przy stole. Zapisujcie w zeszycie po jednym zdaniu i przekazujcie kolejnej osobie. Historia z humorem, a może coś poważnego, wszystko zależy od Was. Możecie ustalić sobie jeden wieczór w tygodniu kiedy będziecie się spotykać i pisać.
Taki Wasz rodzinny wieczór.