Meksykańska fala nadchodzi

Kanada Series Top News list 14, 2016 at 3:30 pm

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA budzi niepokój w Kanadzie i Meksyku. Rząd w Ottawie rozpoczął już przygotowania do przyjęcia dużej liczby meksykańskich imigrantów. Ich napływ jest spodziewany w zawiązku z nałożeniem się dwóch wydarzeń – wygranej Donalda Trumpa oraz zaplanowanego wcześniej zniesienia wiz dla obywateli Meksyku (od 1 grudnia).

zz meksyk7Już za dwa tygodnie obywatele Meksyku będą mogli wjeżdżać do Kanady na podstawie samego paszportu. Wymóg dodatkowej wizy, obowiązujący od 2009 roku, zostaje zniesiony. Rząd Kanady zdecydował się na taki krok w czerwcu, motywując go chęcią zacieśnienia współpracy i wymiany handlowej z Meksykiem.

Rząd nie ma zamiaru wycofywać się ze swojej decyzji, choć wobec wygranej Trumpa spodziewa się znacznie większego zainteresowania Meksykanów udaniem się na północ. Jak podaje telewizja CBC, rząd szykuje się na taką perspektywę. Odbywają się specjalne spotkania stosownych ministerstw. Jednym z wątków jest też przygotowywanie się na ewentualnych azylantów, uciekających z USA.

Wszystko to jest związane z silnie antyimigrancką retoryką prezentowaną przez Trumpa podczas kampanii. Zapowiadał on między innymi deportacje osób znajdujących się w USA bez stosownych pozwoleń. Wobec braku wymogu wizowego wiele osób obawiających się o swoją przyszłość w USA będzie uciekać na północ, ponieważ na południu nie czeka na nich nic dobrego.

Dodatkowo ci, którzy planowali nielegalnie przedostać się do USA, mogą zrezygnować z tego zamiaru i udać się legalnie do Kanady. Teoretycznie nie będą tu mogli pracować, bo do tego wymagane jest oddzielne pozwolenie, jednak będą mogli zostać na kanadyjskiej ziemi nawet pół roku.

Prawnik z Toronto zajmujący się prawem imigracyjnym, Lorne Waldman, jest przekonany, że można się spodziewać wzrostu imigracji do Kanady. Według niego, wygrana Trumpa będzie miała na to “istotny wpływ”. - Rząd jest poważnie zaniepokojony napływem dużej liczby migrantów z Meksyku, dlatego tak długo wahali się przed ogłoszeniem zniesienia wiz – powiedział.

zz meksyk8Tymczasem prezydent elekt zapowiedział – w opublikowanych w niedzielę fragmentach wywiadu dla telewizji CBS – wydalenie 2-3 mln nielegalnych imigrantów. Powtórzył także zapowiedź budowy muru na granicy z Meksykiem, choć nie wykluczył, że częściowo będzie to płot.

- Weźmiemy się za ludzi, którzy są przestępcami, mają sprawy karne na koncie, należą do gangów, którzy są przemytnikami narkotyków (…). Bez wątpienia będą to dwa, może trzy miliony osób. Wydalimy ich z kraju albo wsadzimy do więzienia. Ale odeślemy ich z naszego kraju, są tutaj nielegalnie - powiedział Trump w programie “60 Minutes”.

Potwierdził także zapowiedź budowy muru na granicy USA i Meksyku, który ma zahamować nielegalną imigrację i ograniczyć przestępczość. – Jestem bardzo dobry w tym, co się określa branżą budowlaną - zażartował Trump, który zbił fortunę na nieruchomościach. Jednocześnie przyznał, że część tej zapory może stanowić ogrodzenie, a nie betonowy mur. - Ale na niektórych obszarach mur jest bardziej odpowiedni - zastrzegł prezydent elekt. W czasie przedwyborczej kampanii Trump zapewniał, że mur graniczny zostanie w 100 proc. sfinansowany przez Meksyk.

Poniżej obrazki z granicy USA-Meksyk

zz meksyk99 zz meksyk11 zz meksyk10 Border Patrol Agents Monitor US-Mexico Border U.S. Customs And Border Protection Secures Tex-Mex Border From Land, Air and Sea zz meksyk4 zz meksyk3 zz meksyk3 zz meksyk