Ser najlepszy na świecie

Rynek Series Top News list 14, 2016 at 12:30 pm

Wytwórnia serów Glengarry Cheesemaking w Lancaster (Ontario) zdobyła najwyższą światową nagrodę (Global Cheese Award) za wyprodukowany u siebie ser. Zwyciężył wśród serów spośród 167 kategorii, wśród których znalazły się takie legendy jak ser Shropshire Blue czy Parmigiano Reggiano.

Ser Lankaaster

Ser Lankaaster

Zwycięski ser z Ontario to półtwardy, dojrzały ser Lankaaster z mleka z własnych krów. Praktycznie debiutant, który dopiero od 2 lat startuje w konkursie.

Właścicielka wytwórni w Lancaster, Margaret Peters, przeczuwała, że stworzyła niesamowity ser, kiedy 4 lata temu przyznano jej American Cheese Society Award w kategorii “Gouda”. Wówczas jeden z sędziów doradził jej start w zawodach światowych. Nie mając zbyt wiele wiary w siebie Margaret nie pojechała wraz z serem do Anglii. Mimo to zwyciężyła, zdobywając puchar przechodni na cały rok. Właśnie przybył do Ontario

Światowy konkurs serów organizowany jest w angielskim Somerset (miejsce urodzenia cheddaru), gdzie w 2011 roku ewoluował z Frome Cheese Show, mającego 150-letnią tradycję w prezentowaniu wyrobów najlepszych serowarów świata.

Co sprawia, że ​​uznano ten ser za najlepszy na planecie? Dla kogoś kto lubi ser z nutą karmelu, toffi, ananasa i masła, będzie wiedział dlaczego Laankaster jest taki smaczny i na dodatek staje się coraz lepszy wraz z dojrzewaniem. Ma złożony ale zrównoważony smak, słodki i pikantny, ale bez ostrych lub gorzkich odcieni.

“Spróbujesz kawałek, a potem chcesz się zamknąć w szafie, żeby zjeść całość samemu. To ser, którego smaku się nie zapomina” – mówi Margaret Peters, Kanadyjka holenderskiego pochodzenia, co by tłumaczyło jej sentymenty w stosunku do serów typu Gouda. Podobne ma jej główna serowarka – Wilma Klein-Swormink. Zresztą receptura bazuje na tradycyjnym serze farmerskim (boerderij kaas) właśnie z Holandii.

Najlepszy ser na świecie, a więc i w Kanadzie, można nabyć bezpośrednio w wytwórni Glengarry Cheesemaking w Lancaster (wysyłany jest na zamówienie) i w nielicznych miejscach poza nią, m.in. w torontońskim Cheese Boutique.