Skorupki jaj – wyrzucać czy nie?

Porady babci Jelonki list 14, 2016 at 7:54 pm

Minerały są niezbędne, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Niestety, żywność masowo produkowana, w dzisiejszych czasach nie zawsze zapewnia ich dostateczną ilość. Sięgamy wtedy po suplementy diety, których ceny przyprawiają nas o zawrót głowy. Jak uzupełnić niedobory minerałów i nie stracić przy tym fortuny? Wystarczy sięgnąć po to co mamy pod ręką, np. skorupki jajek. Nie muszę chyba przypominać, że muszą to być jajka od szczęśliwych kur.

thinkstockphotos-140462250-c32810400d6025a7b258cdedb7a306a7_605613Skorupki jaja kurzego to prawdziwa kopalnia wapnia, którego skład jest niemal identyczny jak ten w naszych kościach i zębach. Zawierają również żelazo, cynk, miedź, mangan, fluor, fosfor, chrom i molibden. Mówiąc krótko – to naturalny i bardzo skuteczny suplement diety.

Jak go stosować? Poniżej kilka propozycji.

- Chcesz oczyścić krew i wzmocnić system odpornościowy? Umyj i rozgnieć 5 skorupek wsyp do 3 litrów wody i odstaw na 7 dni do lodówki. Pij 1 szklankę tak przygotowanej wody dziennie i pożegnaj wszelkie infekcje, możesz dodać cytrynę. Kurację trzeba powtarzać co kilka miesięcy.

- Masz podrażnioną skórę, wysypkę lub alergię? Do słoika z octem jabłkowym wrzuć kilka umytych skorupek. Po kilku dniach miksturą możesz nacierać podrażnione miejsca.

- Proszek przygotowany ze skorupek jest doskonałym suplementem diety, który wielu sportowców dodaje do koktajli i smoothies. Zbierz kilkadziesiąt skorupek. Gotuj je przez 25 minut. Wystudź. Po około godzinie zmiksuj na bardzo drobny proszek. Dodawaj około 1/4 łyżeczki do koktajli według indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Pamiętaj jednak, że 1 łyżeczka skorup zawiera około 800 mg wapnia.

- Masz problemy z tarczycą? Osiem skorupek rozgnieć i zalej sokiem z pięciu cytryn. Odstaw do lodówki na kilka dni. Sprawdź czy skorupki są miękkie. Jeśli tak – odcedź sok, dodaj do niego pół litra czerwonego, wytrawnego wina oraz pół kilograma miodu. Spożywaj po jednej łyżeczce dwa razy dziennie.

- Naturalny suplement – skorupki jaj pieczemy w piekarniku w najwyższej temperaturze przez ok. 8-10 minut. Kiedy ostygną, mielimy je na drobny proszek. Dodajemy raz dziennie jedną łyżeczkę do ulubionego koktajlu.

- Umyte i wysuszone skorupki jajek możesz wykorzystać do przygotowania odżywczej maseczki. Rozgnieć skorupki wymieszaj z białkiem jajka i nałóż na twarz. Trzymaj do wyschnięcia i spłucz. Maska radzi sobie z rozszerzonymi porami znacznie lepiej niż tradycyjna z samego białka.

Skorupki jaj można wykorzystać nie tylko jako suplement diety. Świetnie sprawdzają się w roli wybielacza, odplamiacza, środka nawożącego rośliny lub jako materiał do… zabaw!Pokruszone-skorupki-jajka-utrudnia-slimakom-przema

- Wrzućcie kilka skorupek do siateczkowego worka podczas prania białych ubrań lub firanek. Podobno skorupki doskonale je wybielają.

- Jak najskuteczniej  usunąć zabrudzenia np. z przypalonych garnków czy patelni? Skorupki w połączeniu z niewielką ilością wody i płynu do naczyń to nietoksyczna substancja czyszcząca. Bez obaw – nie rysuje ona naszych naczyń!

- Skorupki można użyć do nawożenia roślin, dzięki zawartości wapnia i innych cennych minerałów pozwolą waszym kwiatom pięknie się rozwinąć. Rozgniećcie skorupki i nasypcie w dołek przed zasadzeniem roślinki.

- Lekarstwo dla psów – jeśli pies ma biegunkę, warto dodać jedną łyżeczkę proszku ze skorupek do jego karmy. Biegunka mija, proszek ze skorupek łagodzi sensacje żołądkowe.

100_3457- Materiał do zabaw – skorupki, zarówno mniejsze, jak i większe kawałki spodobają się dzieciom. Po wcześniejszym umyciu, ugotowaniu lub wyparzeniu można je pomalować i stworzyć wspaniałe mozaiki albo wesołe dekoracje.

- Pokarm dla ptaków – wyparzone i zmielone skorupki można wysypywać do karmnika dla ptaków.